همشهری‌آنلاین: معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به این‌که در مدارس ابتدایی ارزشیابی کیفی را چند سالی است که اجرا می‌کنیم، عنوان کرد: برگزاری آزمون ورودی مدارس تیزهوشان در پایه هفتم با این سیاست تناقض آشکار داشت.

رضوان حکیم زاده، معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش با بیان این‌که درباره حذف آزمون ورودی مدارس تیزهوشان از مدت‌ها قبل کار شده بود، افزود: در نهایت در شورای عالی و مبتنی بر خرد جمعی تصمیمی گرفته شد و اگر قرار است این جریان قهرمان و راهبری داشته باشد قطعا آن شخص وزیر آموزش و پرورش است.

حكيم‌زاده افزود: وزیر آموزش و پرورش تاکید زیادی برای رفع اضطراب و استرس در مدارس ابتدایی داشت و معتقد بود آزمون ورودی مدراس سمپاد از جمله عوامل استرس‌زاست. البته این مصوبه محدود به مدارس سمپاد نیست و هرگونه آزمون موسسه‌ها در مدارس را شامل می‌شود.

به گزارش ایسنا، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش درباره تربیت تک بعدی در مدارس سمپاد گفت: شکی نداریم که برنامه‌های متنوعی برای دانش‌آموزان در این مدارس تدارک دیده می‌شود و نقدی به دانش‌آموزان در داخل این مدارس نداریم بلکه درباره فرآیندی که این دانش‌آموزان را در دوره ابتدایی غربالگری می‌کند سخن می‌گوییم. نباید سرنوشت 7.5 میلیون دانش آموز دوره ابتدایی تحت‌الشعاع قرار بگیرد. ما نباید به سمت مباحث انحرافی برویم. قطعا عده‌ای که سود خود را در برگزاري این آزمون‌ها و موسسات می‌دیدند اکنون از این تصمیم ناراحت و آشفته‌ هستند.

حکیم زاده افزود: در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان از هر 17،16 نفر یک نفر پذیرفته می‌شود، چرا به آن دانش آموزانی که مهر بی‌کفایتی به پیشانی‌شان می‌خورد توجهی نمی‌شود؟ نباید انسان‌ها را این‌گونه ارزش‌گذاری کرد.

او درباره احتمال فربه شدن مدارس غیردولتی خاص و بروز سوءاستفاده‌هایی در این مدارس نیز گفت: برگزاری هر نوع آزمون در دوره ابتدایی مدارس غیردولتی ممنوع است. به هر حال این چالش و نگرانی وجود دارد اما به هیچ وجه با اتفاق‌هايی که تا کنون درباره آزمون مدارس سمپاد رخ می‌داد قابل مقایسه نیست. سازمان مداس غیردولتی سامانه‌ای ایجاد کرده و بر شهریه‌ها نظارت دارد. بر این اساس هرگونه افزایش شهریه در مدارس غیردولتی ممنوع است و به شدت با آن برخورد می‌شود.

حکیم زاده با اشاره به تقویت نظارت بر مدارس غیردولتی اضافه کرد: در شهرستان‌ها و شهرهای کوچک مشکلمان کمتر است و احتمالا بیشترین چالش را در تهران خواهیم داشت. البته این مصوبه شامل مدارس نمونه دولتی هم می‌شود و باید همه جوانب را در نظر بگیریم و نگاه کل نگر داشته باشیم.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان این‌که در روزهای اخیر ابهام‌هايی درباره محروم شدن دانش آموزان نخبه در مناطق کم برخوردار از تحصیل رایگان و حضور در مدارس سمپاد وجود داشت، عنوان کرد: مدارس سمپاد نیز دارای شهریه بوده و رایگان نیستند. علاوه بر این باید اغلب خانواده‌های متمکن و برخوردار برای شرکت در کلاس‌های کنکوری فرزندشان هزینه می‌کردند.

حکیم‌زاده افزود: طبق سند تحول، مدرسه کانون تربیت است، کودکان باید در مدارس با مهارت‌های زندگی آشنا شوند، خلاقیت و توانمندی خود را به نمایش گذاشته و هنر با همدیگر زیستن را بیاموزند. متاسفانه وقتی ذهن خانواده‌ها دائما درگیر شرکت در آزمون مدارس خاص در پایان ابتدایی باشد دست یافتن به این اهداف تحت الشعاع قرار می‌گیرد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در برنامه تلویزیونی پرسشگر گفت: آزمونی که هوش را فقط با تست‌های ریاضی و علوم اندازه بگیرد آزمون استانداردی نیست.

او افزود: این‌که آموزش و پرورش بخواهد مدارس تیزهوشان را حذف کند صحیح نیست. همه دانش آموزان برای ما محترم هستند و قصد داریم استعدادها را به رسمیت بشناسیم، هرچند استعدادهای خاص را به عنوان سرمایه قبول داریم و به دنبال شناسایی و هدایت استعدادهای درخشان به شیوه‌های دیگر هستیم.

به گفته حکیم زاده در این مصوبه مجموعه‌ای از تصمیم‌ها اتخاذ شده که هدف اصلی آن احیای تربیت است. ممنوعیت استفاده از کتب کمک آموزشی نیز در این مصوبه گنجانده شده است،

او گفت: از مدیران مدارس و معلمان می‌خواهیم به هیچ وجه از این کتب کمک آموزشی در کلاس‌های درس استفاده نکنند. این کتاب‌ها نقشی در تعمیق یادگیری دانش‌آموزان ندارند.

کد خبر 397909

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار