سه‌شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: وکیل مدافع یکی از متهمان قتل کیم جونگ نام برادر ناتنی رهبر کره شمالی به دادگاه گفت: مقتول چند روز پیش از کشته شدن در جزیره لنکاوی مالزی با یک جاسوس آمریکایی دیدار کرده بود.

پای آمریکا به پرونده قتل کیم جونگ نام باز شد

به گزارش ایرنا از رسانه‌های مالزی، طبق اظهارات مطرح شده در آخرین جلسه دادگاه متهمان قتل کیم جونگ نام برادر ناتنی رهبر کره شمالی، وی روز 9 فوریه 2017 (21 بهمن 95) با جاسوس آمریکایی در آپارتمانی در جزیره توریستی لنکاوی مالزی به مدت 2 ساعت دیدار و گفت وگو کرده بود.

«گوی سون سن» وکیل مدافع متهم اندونزیایی این پرونده، پس از جلسه روز دوشنبه دادگاه مطرح کرد که یکی از شاهدین، دیدار مقتول را با مردی که پلیس هنوز هویت او را نتوانسته فاش کند، تأیید کرده است.

همچنین گفته می‌شود ورود این مرد آمریکایی و «کیم جونگ نام» برادر ناتنی رهبر کره شمالی به مالزی در یک روز بوده است.

«کیم جونگ نام» سه روز بعد در 12 فوریه 2017 (24 بهمن 95) به کوالالامپور، پایتخت مالزی بازگشت و با ماده وی‌ایکس (عامل اعصاب) در فرودگاه بین المللی کوالالامپور به قتل رسید.

یک زن تبعه اندونزی و یک زن ویتنامی از متهمین اصلی قتل «کیم جونگ نام» هستند و چهار مرد دیگر نیز به اتهام همکاری در این قتل دستگیر شده اند.

از آن‌جا که « جونگ نام» در مالزی به قتل رسیده، این کشور مسئول رسیدگی به این پرونده است و تحقیقاتی را در مورد نقش احتمالی «کره شمالی» در این قتل انجام می‌دهد.

اما کره شمالی بارها هر گونه دست داشتن در قتل «کیم جونگ نام» را رد کرده است.

وی پسر ارشد «کیم جونگ ایل» رهبر سابق کره شمالی بود که تا سال 2001 به عنوان وارث پدر و رهبر بعدی این کشور شناخته می‌شد. او در آن سال به سبب ورود غیرقانونی به ژاپن، ظاهرا به جهت بازدید از شهربازی دیزنی‌لند توکیو، جایگاه خود را نزد پدر از دست داد.

«کیم جونگ نام» همچنین در سال‌های گذشته انتقاداتی را علیه نظام سیاسی کره شمالی مطرح کرده بود.

کد خبر 396970

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha