همشهری آنلاین: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: برخورداری از محیط زیست، آب، خاک و هوای سالم از جمله حقوق شهروندی مردم است و هر بخشی که توانایی اجرای تکالیف و تعهدات خود را ندارد باید اعلام کند.

 در اجرای قانون هوای پاک سخت‌گیرانه برخورد می‌کنیم

به گزارش مهر، عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در جلسه کارگروه ملی مقابله با آلودگی هوا که با حضور نمایندگان دستگاه‌های مسئول در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، گفت: با توجه به عدم ارائه آئین‌نامه اجرایی قانون هوای پاک در مدت مشخص 6 ماه پس از ابلاغ قانون به هیات دولت، هفته پیش دولت مصوب کرد تا زمان تصویب آئین‌نامه جدید، آئین‌نامه مصوبه سال 1395 در این خصوص مورد استناد قرار گیرد.

وی تاکید کرد: آئین‌نامه جدید باید تا پایان بهمن ماه تدوین و به دولت ارائه شود تا پس از تصویب از سال 1397 مورد استناد قرار گیرد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به گفت وگوی تلویزیونی رئیس جمهوری با مردم و اعلام برخی تعهدات دولت به مردم برای کاهش آلودگی هوا همچون وارد کردن 200 هزار کامیون نو به چرخه حمل و نقل طی سه سال آتی، گفت: لازمه کسب نتیجه مثبت از چنین اقدامی، برخورداری از سوخت استاندارد است.

رئیس سازان حفاظت محیط زیست افزود: این در حالی است که پایش های صورت گرفته توسط سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت صنعت، معدن و تجرات نشان می دهد گازوئیل توزیعی در برخی مکان‌ها و مقاطع زمانی، استاندارد نیست و از این رو وزارت نفت باید مشخص کند که قادر به تولید گازوئیل استاندارد در کشور هست یا گازوئیل استاندارد مورد نیاز باید از طریق واردات تامین شود.

وی اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط زیست با جدیت موضوع پایش هفتگی سوخت را پیگیری می کند و اگر لازم باشد برای انجام این مهم از توان دانشگاه‌ها نیز بهره می‌گیرد.

کلانتری خاطرنشان کرد: در اجرای قانون هوای پاک سخت‌گیرانه برخورد خواهیم کرد و اجازه توزیع سوخت و خودرو غیر استاندارد نمی‌دهیم. یعنی اگر خودرو استاندارد نباشد، شماره‌گذاری نمی‌شود.

معاون رئیس جمهور ضمن تاکید بر حق شهروندی مردم برای برخورداری از محیط زیست، آب، خاک و هوای سالم، تصریح کرد: هر بخشی که توانایی اجرای تکالیف و تعهدات خود را ندارد باید اعلام کند زیرا برای احقاق حق مردم جدی هستیم.

در ادامه نشست برخی از بندهای مصوبه 1393 هیات دولت در خصوص نقش دستگاه‌ها برای مقابله با آلودگی هوا مورد بررسی قرار گرفت و دستگاه‌های مربوطه ضمن ارائه گزارش عملکرد خود در اجرای تکالیف، چالش‌ها و موانع اجرایی شدن تکالیف را نیز بیان کردند.

ارائه گزارش سوخت توزیعی در کشور، بررسی نواقص موجود در سامانه معاینه فنی یکپارچه (سیمفا)، ضرورت تدوین استاندارد اجباری برای کاتالیست کانورتورها از جمله مباحث مطرح شده در این جلسه بود.

کد خبر 396593

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار