همشهری آنلاین: انجمن ایتالیایی پیرشناسی و طب سالمندان Sigg هشدار داد که نصف کردن قرص‌ها و کپسول‌ها می‌تواند تاثیرات خطرناکی به همراه داشته باشد.

pills

به گزارش ایرنا، نصف کردن یا خرد کردن قرص‌ها و قاطی کردن آنها با غذا یا نوشیدنی‌ها برای بلعیدن راحت‌تر بوِیژه در سنین بالا، یک عادت گسترده و خطرناک است.

به عقیده انجمن ایتالیایی پیرشناسی و طب سالمندان Sigg، این عادت بد باید ترک شود چرا که با این کار ساختار دارو عوض شده و می‌تواند منجر به کاهش تاثیر و افزایش خطرات ناشی از مصرف آن شود.

با نصف کردن قرص‌ها، نمی‌توان نیمه برابر و دوز دقیق آن را بدست آورد و اغلب کمی از دارو نیز به هدر می‌رود و بدین ترتیب کمتر از اندازه‌ای که پزشک تعیین کرده است، دارو جذب بدن می‌شود.

بر اساس آمارها این تغییر دوز، حتی با استفاده از وسیله مخصوص برای بریدن قرص‌ها، می‌تواند به 15 درصد برسد. البته بیشترین خطر در صورتی است که داروی مذکور باید دقیقا با اندازه تعیین شده توسط پزشک مصرف شود و حتی کمترین تغییر در آن می‌تواند تاثیرات سمی در بدن داشته باشد.

بنابراین باید عادت نصف کردن یا خرد کردن قرص‌ها و کپسول‌ها را کنار گذاشت چرا که تاثیر خود را از دست داده و مشکلات دیگری ایجاد می‌کنند. اغلب وقتی بیمار باید چند قرص را مصرف کند، این عادت وجود دارد که داروها را با همدیگر می‌بلعد که متاسفانه این کار نیز می‌تواند تاثیرات منفی به همراه داشته باشد و منجر به تداخل اثرات ماده اصلی داروها با یکدیگر شود.

این انجمن ایتالیایی توصیه می‌کند که قرص‌ها و کپسول‌ها را به همان شکل و اندازه که دارند مصرف شوند یا از دوزهای پایین‌تر استفاده شود و در نهایت اگر مشکل در بلعیدن قرص است، قطره، شربت یا پودر آن تجویز شود.

کد خبر 393863

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha