همشهری آنلاین: استاندار تهران با انتقاد از پسماندسوزی‌های متعدد در استان، گفت: در روزهای آلوده به ویژه در زمان وارونگی دما باید از پسماندسوزی در تهران جلوگیری شود.

انتقاد استاندار تهران از پسماندسوزی در روزهای آلوده

به گزارش ايرنا، محمدحسین مقیمی یکی از عوامل آلودگی هوای تهران را پسماندسوزی‌های متعدد در این استان دانست و اظهار کرد: به فرمانداران تذکر لازم داده شده که اقدامات لازم را برای ممانعت از پسماندسوزی انجام دهند.

وی با اشاره به بهبود کیفیت هوا در روزهای اخیر افزود: جلوگیری از تردد کامیون‌ها و همکاری شهروندان در کاهش استفاده از خودروی شخصی از عوامل بهبود کیفیت هوا بوده است.

مقیمی همچنین درباره مطالعات 100 روزه کاهش آلودگی هوای تهران که قرار بود تا پایان آذر ماه به اتمام برسد، اظهار کرد: این طرح شامل آیین‌نامه‌ای برای کنترل و کاهش آلودگی هواست و هنوز در حال پیگیری است، در این طرح دستگاه‌های اجرایی ارزیابی می‌شوند تا میزان تحقق تعهدات آنها مشخص شود.

وی تصریح کرد: در همین راستا عملکرد اکثر دستگاه‌ها بررسی شده و به آنهایی که در اجرای تعهدات عقب‌ماندگی دارند، تذکر داده شده است.

مقیمی کمبود سرانه فضای سبز را یکی از مشکلات استان تهران دانست و گفت: فرارسیدن فصل درختکاری فرصت مناسبی برای توسعه فضای سبز فراهم کرده است.

وی از شهروندان درخواست کرد که در روزهای آلوده کمتر از خودروی شخصی و موتورسیکلت استفاده کنند.

استاندار تهران در ادامه اظهار کرد: عملکرد دستگاه‌ها در زلزله اخیر تهران توسط اداره کل مدیریت بحران آسیب شناسی می‌شود که این کار در حال انجام است و گزارش آن به زودی ارائه می‌شود.

بر اساس ماده 22 قانون هوای پاک، شهرداری‌های شهرهای بالای 50 هزار نفر جمعیت موظفند با همکاری وزارت نیرو و ادارات منابع طبیعی شهرستان٬ سرانه فضای سبز خود را حداقل به 15 مترمربع برسانند. برخی شهرستان‌های تهران هنوز به این سرانه دست نیافته‌اند.

  • آلودگی هوا بیش از 60 روز است که تهران را دچار مشکل کرده است.

به گفته عباس شاهسونی سرپرست گروه سلامت هوا مرکز محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بر اساس محاسبات صورت گرفته در سال گذشته (95)، 4810 مرگ منتسب به آلودگی هوا در تهران ثبت شده است.

فهرست یا سیاهه انتشار تهران (emission inventory) در سال 93 نشان داد که حدود 80 درصد از آلودگی هوای شهر تهران ناشی از خودروهاست. با این حال استاندار تهران چندی پیش در جلسه کارگروه هماهنگی شرایط ویژه آلودگی هوای استان، گفته است که تهران با این وضعیت شاخص‌های آلایندگی، قابل زندگی نیست. وی همچنین دستور مطالعات علمی برای کنترل و کاهش آلودگی هوای تهران را ظرف 100 روز و با محوریت اداره کل حفاظت محیط زیست داده و قرار بود این مطالعات تا پایان آذر ماه به اتمام برسد.

کد خبر 393751

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha