همشهری آنلاین: ابوالفضل سروش با اشاره به این که عمده‌ترین منبع آلودگی هوای پایتخت مربوط به خودروها و موتورسیکلت‌ها است گفت: تشدید آلودگی هوای پایتخت قابل پذیرش نیست.

تشدید آلودگی هوای پایتخت قابل پذیرش نیست

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به تهدید آلودگی هوا در کلانشهرها گفت: آلودگی هوا در کلانشهرهای مختلف بیش از یک دهه است که مطرح و اظهارنظرهایی در این زمینه وجود داشته است، با این حال همواره اقدامات محدود به تصمیمات مقطعی بوده و نهایتا به محدودیت‌های تردد خودروها در ایام هفته منتهی شده است. علاوه بر این تحقیقات و پژوهش‌های بنیادی نیز در این زمینه صورت گرفته اما متاسفانه مجموع این اقدامات تاکنون منجر به رفع آلودگی هوا نشده است.

ابوالفضل سروش افزود: به اعتقاد بنده عمده‌ترین منبع آلودگی هوای پایتخت مربوط به خودروها و موتورسیکلت‌ها است و متاسفانه تردد خودروهای فرسوده و موتورسیکلت‌ها آلودگی بسیاری از خود به جا گذاشته است که توجه به این مقوله یکی از مهم‌ترین سیاست‌های کاهش آلودگی هوا خواهد بود.

وی تاکید کرد: البته اقدامات انجام شده برای کاهش آلودگی هوا عمدتا بر اساس روش‌های تنبیهی بوده که این امر به خودی خود نمی‌تواند کارساز باشد چرا که استفاده از بسته‌های تشویقی می‌توانست تاثیرگذارتر باشد، در این زمینه توسعه حمل و نقل عمومی و مترو به شکل گسترده و ویژه یکی از راهکارهای مهم بود که تا حدودی از آن غفلت شده است. لذا اگر مترو تهران توسعه پیدا می‌کرد و در دستور کار مدیران مربوطه قرار می‌گرفت، می‌توانست در حکم بسته‌ای تشویقی به کاهش آلودگی هوا کمک کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: با همه این اوصاف سیاست‌های کاهش آلودگی هوا باید مورد بازنگری قرار گیرد و در کنار اقدامات مقطعی اعم از تعطیلی زمستانه مدارس و کاهش تردد وسائل حمل و نقل، به کارهای ریشه‌ای و اساسی پرداخته شود که تصویب لایحه هوای پاک هم که از سال‌ها پیش مطرح است می‌تواند موجب ایجاد قانون خاص و ویژه در زمینه آلودگی هوا شود چراکه تشدید آلودگی هوای پایتخت به هیچ‌وجه قابل پذیرش نیست.

سروش در پایان گفت: البته باید به این نکته توجه داشت که بر اساس قانون اساسی تمامی فعالیت‌های اقتصادی که موجب تخریب و آلودگی می‌شود ممنوع بوده و بر اساس این قوانین، مرجع تشخیص این موضوع سازمان حفاظت محیط زیست است لذا سازمان حفاظت محیط زیست به نمایندگی از دولت و مردم باید مانع فعالیت‌های مخرب و آلوده‌کننده در بخش دولتی و خصوصی شود.

کد خبر 393436

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha