همشهری‌آنلاین: پارلمان افغانستان از دولت کابل و کشورهای مسلمان سراسر جهان خواست تا در اعتراض به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهور آمریکا درخصوص قدس روابط خود با واشنگتن را به حالت تعلیق درآورند.

پس از آن‌که تعدادی از اعضای پارلمان افغانستان به شدت از اقدام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای به رسمیت شناختن قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی انتقاد کردند، مجلس عوام پارلمان افغانستان بیانیه‌ای متفق‌القولی را تصویب و در آن این تصمیم ترامپ را محکوم کرد.

دونالد ترامپ روز چهارشنبه 15 آذر اعلام کرد: واشنگتن، قدس را به‌عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسد و سفارت آمریکا را از تل‌آویو به قدس منتقل خواهد کرد.

این تغییر ناگهانی در سیاست واشنگتن نسبت به قدس باعث برگزاري راهپیمایی‌های اعتراضی در اراضی اشغالی فلسطین، ترکیه، مصر، اردن، تونس، الجزایر، عراق و دیگر کشورهای مسلمان شد.

به گزارش ایسنا به نقل از آناتولی، در این بیانیه آمده است: این اعلام جنگ‌طلبانه علیه اسلام توسط دونالد ترامپ تمامی کشورهای مسلمان به ویژه مسلمانان در افغانستان را ملزم می‌سازد تا برای دفاع از ارزش‌های مذهبی و مبارزه با تهدیدهاي مشترک با یکدیگر متحد شوند.

در این بیانیه عنوان شده، رئیس‌جمهور آمریکا با این اقدام صلح و امنیت جهانی را به خطر می‌اندازد.

طبق این بیانیه همچنین از کشورهای مسلمان سراسر جهان خواسته شده تا زمان تغییر این تصمیم روابط تجاری و دیپلماتیک خود با آمریکا را به حالت تعلیق درآورند.

هزاران تن از افغان‌ها روز جمعه در شهرهای مختلف این کشور به خیابان‌ها آمده و این اقدام آمریکا را محکوم کردند.

اصلی‌ترین راهپیمایی اعتراضی در کابل در مقابل مسجد عبدالرحمان برگزار شد که در جریان آن معترضان شعارهایی علیه آمریکا سر داده و از ترامپ خواستند از این تصمیم خود بازگردد.

کد خبر 392009

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آسیا و اقیانوسیه

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha