همشهری آنلاین: ائتلاف ملی‌گرایان استان کُرس فرانسه با کسب ۴۳.۳۶ درصد آرا در دور نخست انتخابات محلی به پیروزی چشمگیری دست یافت.

پیروزی ائتلاف ملی‌گرایان در انتخابات محلی کُرس | موج استقلال‌طلبی به فرانسه رسید

به گزارش يورونيوز، لیست ائتلاف ملی‌گرا موسوم به «برای کُرس» شامل نامزدهای حامی ژیل سیمئونی، از طرفداران خودمختاری و ژان گی تالامونی جدایی‌طلب است.

بر اساس نتایج قطعی اعلام شده در این انتخابات، فهرست انتخاباتی متعلق به نامزد حزب راستگرای محلی به نام ژان مارتن موندولونی با کسب ۱۴.۹۷ درصد آرا بعد از ائتلاف قرار دارد و فهرست جمهوری‌خواهان به رهبری والری بوزی با ۱۲.۷۷ درصد سوم است.

تنها ۱۱.۲۶ درصد شرکت‌کنندگان در انتخابات جزیره کرس به نامزدهای «به پیش»، حزب حاکم فرانسه و ۶.۶۹ درصد آنها به یک حزب دیگر استقلال‌طلب یعنی «او رینوو» رأی دادند.

موفقیت بی‌سابقه استقلال‌طلبان در این انتخابات در ادامه بالا گرفتن تب استقلال‌طلبی در اروپا و به ویژه دو ماه بعد از همه‌پرسی استقلال کاتالونیا در اسپانیا، توجه جدی ناظران اروپایی را به خود جلب کرده است.

کرس جزیره‌ای در دریای مدیترانه است که در جنوب شرقی فرانسه و غرب ایتالیا واقع شده و در تقسیمات کشوری فرانسه، یکی از استان‌های سیزده‌گانه این کشور به حساب می‌آید. در سال‌های اخیر در این جزیره، چندین جنبش سیاسی مشغول به فعالیت هستند که برخی از آنها خواستار خودمختاری بیشتر کُرس و حتی استقلال این جزیره از جمهوری فرانسه شده‌اند.

کد خبر 391488

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها