همشهری آنلاین: عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: در تدوین آیین نامه‌ها برای خروج مشاغل مزاحم یا ناهمگون با شهر باید نظرات ذینفعان نیز لحاظ شود تا بتوان به توفیق دست پیدا کرد.

احمد مسجد جامعی

احمد مسجد جامعی در بیستمین جلسه شورا بعد از ارائه گزارش فاضلی رییس اتاق اصناف تهران گفت: مجموعه اصناف و مدیریت شهری نقاط مشترک زیادی دارند. اینکه اصناف ماهیت تاریخی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی داشته و زمینه‌ساز اقدامات موفق مدیریت شهری هستند، مهم است. در این راستا یادم می‌آید که طرح موزه اصناف راهم در محوطه بازار پیشنهاد کرده بودم بدین سان که مثلا در بازار آهنگران یک مغازه آهنگری با شکل و شمایل پیشین خود و در بازار کفاش‌ها یک کفاشی به همان صورت پیشین که حتی کفش دست دوز تولید هم کند به صورت موزه‌ای باقی بماند.

وی افزود‌: این طرح با اینکه مورد استقبال اعضای شورا قرار گرفت اما اجرایی نشد و امیدوارم در این دوره اجرایی شود.

مسجد جامعی در ادامه اظهار داشت : امیدوارم در این دوره که نگاهمان تعامل و گفتگو با اقشار مختلف شهروندان است با تدوین آیین نامه و تفاهم‌نامه‌های مشترک بتوانیم از حیثیت معنوی اصناف محافظت کنیم به خصوص تخصص ها و صنایعی که رو به فراموشی است.

وی با اشاره به موضوع خروج صنایع مزاحم یا ناهمگون با شهر گفت‌: قانون به جلوگیری از ایجاد و تأسیس کلیه اماکن که به نحوی از انحاء موجب بروز مزاحمت برای ساکنین یا مخالف اصول بهداشت در شهرهاست، اشاره دارد و شهرداری مکلف است از تأسیس کارخانه‌ها- کارگاه‌ها- گاراژهای عمومی و تعمیرگاه‌ها و دکان‌ها و همچنین مراکزی که مواد محترقه می‌سازند و اصطبل چارپایان و مراکز دامداری و به طور کلی تمام مشاغل و کسب‌هایی که ایجاد مزاحمت و سرو صدا کنند یا تولید دود و یا عفونت و یا تجمع حشرات و جانوران نماید جلوگیری کند و در تخریب کوره‌های آجر و گچ و آهک پزی و خزینه گرمابه‌های عمومی که مخالف بهداشت است اقدام نماید و با نظارت و مراقبت در وضع دودکش‌های اماکن و کارخانه ها و وسائط نقلیه که کار کردن آنان دود ایجاد می کند از آلوده شدن هوای شهر جلوگیری نماید و هرگاه تأسیسات مذکور فوق قبل از تصویب این قانون به وجود آمده باشد آنها را تعطیل کند و اگر لازم شود آنها را به خارج از شهر انتقال دهد.

مسجد جامعی خاطر نشان ساخت : اگر نگاه ذینفعان در این امور در نظر گرفته نشود همچنان توفیق چندانی در اجرا نخواهیم داشت. لازم است در تدوین آییننامه های مربوط به قانون فوق نظر اصناف نیز لحاظ شود.

وی یاد آور شد: می خواهم توجه اصناف را به این نکته جلب کنم که در عین آنکه باید به صورت همکاری این آیین نامه ها تدوین شوند، ولی به هر حال لازم است انتقال صنایع آلاینده و مشاغل مزاحم یا ناهمگون با شهر، به خارج از مناطق مسکونی انجام شود.

کد خبر 387771

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار