مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۰۷:۳۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: مطالعه جدید نشان می‌دهد لیوان‌های طرح‌دار زیبا به نظر می‌رسند اما برای سلامت مضر هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، مطالعه نشان داد رنگ مورد استفاده بر روی شیشه لیوان می‌تواند حاوی مقادیر سمی سرب و کادمیوم باشد، از اینرو خطرات سلامت افزایش می‌یابد.

یافته‌ها نشان داد در لیوان‌های لعاب‌دار طراحی شده، ورقه‌های رنگ غالباً بر روی لیوان هستند و می‌توانند در طولانی مدت بلعیده شوند و برای سلامت انسان خطر دارد.

در این مطالعه، محققان دانشگاه پلایموث انگلستان ۱۹۷ تست بر روی لیوان‌های نو و دست دوم انجام دادند.

آنها به وجود سرب در ۱۳۹ مورد و کادمیوم در ۱۳۴ مورد بر روی سطح لیوان پی بردند که گاهاً بیش از ۱۰۰۰ برابر بیشتر از حد مجاز بود.

اندرو ترنر، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «وجود مواد خطرناک در رنگ و لعاب لیوان‌های تزئین شده دارای عوارض آشکاری برای سلامت انسان و محیط زیست هستند. یافتن این میزان بالا سرب و کادمیوم بر روی سطح خارجی لیوان و اطراف لبه آن، حقیقتاً تعجب‌آور است.»

ترنر در ادامه می‌افزاید: «خطرات سلامت ناشی از بلع این میزان مواد در طولانی مدت خطرناک است. از این رو باید این صنعت مورد توجه فوری قرار گیرد.»

در این مطالعه، انواع لیوان‌ها با استفاده از اسپکترومتر فلورسنت اشعه ایکس (XRF) ارزیابی شدند.

غلظت سرب موجود از حدود ۴۰ تا ۴۰۰ هزار بخش در هر میلیون (ppm) و میزان کادمیوم از حدود ۳۰۰ تا ۷۰ هزار ppm بود. طبق اعلام اداره محیط زیست آمریکا، میزان مجاز استفاده از رنگ بر روی لیوان آشامیدنی به ترتیب برای سرب و کادمیوم ۲۰۰ و ۸۰۰ ppm است.

کد خبر 387662

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی