سه‌شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۸
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: دادگاهی در اسپانیا دستور بازداشت دو تن از جدایی‌طلبان قدرتمند کاتالونیا را صادر کرده‌است؛ اقدامی که احتمالا باعث بروز تنش‌های بیشتر در بحران سیاسی این منطقه با دولت مرکزی خواهد شد.

این دستور در حالی صادر شده که دو طرف از موضع خود برای پایان‌دادن به بن‌بست بر سر مساله استقلال منطقه کاتالونیا کوتاه نمی‌آیند.

روز دوشنبه 24 مهر نیز مردم بارسلون، مرکز کاتالونیا دست به راهپیمایی گسترده زدند. این تظاهرات پس از آن بود که گزارش‌های خبری از دستگیری خوردی کوئیخارت و خوردی سانچرز، دو تن از رهبران ارشد جدایی‌طلب کاتالونیا به اتهام اقدام‌هاي تحریک‌آمیز منتشر شد.

این دو از رهبران گروه‌های مردمی حامی استقلال هستند که ده‌ها هزار طرفدار داشته و از مهره‌های کلیدی بحران کاتالونیا محسوب می‌شوند. آنها به آشوب‌گری و تحریک معترضان در جریان برگزاری رفراندوم استقلال کاتالونیا متهم شده‌اند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، خوردی تولور، سخنگوی دولت کاتالونیا پس از حکم دادگاه ملی برای دستگیری این دو تن گفت: دولت مادرید دست به اقدام تحریک‌آمیز زده است. من از جامعه کاتالونیا می‌خواهم تا راهپیمایی صلح‌آمیزی برگزار کند.

درخواست‌ها برای برگزاری راهپیمایی در رسانه‌های اجتماعی در حالی منتشر شده که طرفداران خودمختاری دست به راهپیمایی‌های گسترده‌ای در کاتالونیا و خارج از منطقه شامل لندن زده‌اند.

برخی از افرادی که اواسط روز دوشنبه در راهپیمایی شرکت کرده بودند خواستار آزادی زندانیان سیاسی شدند.

صدها تن از حامیان استقلال در مقابل دفاتر دولتی کاتالونیا تجمع کردند که پلاکاردهایی با متن "زندانیان سیاسی را آزاد کنید" در دست داشتند.

رئیس پلیس منطقه کاتالونیا نیز به اتهام انجام اقدام‌هاي تحریک‌آمیز در دادگاه حاضر شده و احتمالا با 15 سال حبس به اتهام تحریک معترضان و ناکامی در توقف رفراندوم روبه‌رو می‌شود.

کد خبر 385386

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار