همشهری‌آنلاین: دولت اسپانیا امروز دوشنبه ۲۴ مهر با نگرانی نظاره‌گر پایان ضرب‌الاجل برای رهبر استقلال‌طلب منطقه کاتالونیاست تا او تصمیم بگیرد آیا با وجود تلاش‌های بین‌المللی برای اتحاد و هشدارهای مربوط به بحران اقتصادی در این کشور اعلام استقلال کند یا خیر.

کارلس پوجدمون، رهبر دولت منطقه‌ای کاتالونیا اخیرا گفته بود آماده است در پی رفراندوم استقلال در اول اکتبر(9مهر)، که با وجود ممنوعیت دادگاه قانون اساسی برگزار شد، کاتالونیا را کشوری مستقل اعلام کند اما اعلام کرد که این مساله را به حالت تعلیق در می‌آورد تا فرصت مذاکره با دولت مادرید را داشته باشد.

این اظهارنظر از سوی رهبر دولت منطقه‌ای کاتالونیا باعث بروز نگرانی و نارضایتی در میان متحدانش شده و آنها به دنبال راهکاری جدید و حتی جدایی از جنبش پوجدمون هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا به پوجدمون تا ساعت 10 صبح امروز به وقت محلی مهلت داده تا موضع خود را درباره استقلال یا لغو آن اعلام کند و گفته که دولت مرکزی آماده است کنترل مستقیم منطقه را به دست بگیرد.

اگر دولت مرکزی بخواهد کنترل منطقه را به دست گیرد پوجدمون سه روز یعنی تا روز پنجشنبه نیز وقت دارد تا نظرش را عوض کند.

در آستانه پایان ضرب‌الاجل تعیین شده از سوی مادرید، پوجدمون از مردم منطقه کاتالونیا خواسته تا آرامش خود را حفظ کنند.

در همین حال مقام‌های اتحادیه اروپا از نزدیک اوضاع اسپانیا را در بحبوحه نگرانی‌هایی که مربوط به استقلال کاتالونیا است و باعث بروز ناآرامی و نگرانی بیشتر در اتحادیه اروپا می‌شود، نظاره‌گر هستند.

تلویزیون منطقه‌ای کاتالونیا نیز گزارش داد که پوجدمون امروز پاسخ آری یا نه به استقلال نمی‌دهد و به جای آن منتظر این است که ببیند واکنش مادرید چیست.

کد خبر 385265

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha