همشهری آنلاین: با تجدید نظر رهبران مالی جهان نسبت به هشدار صندوق بین‌المللی پول نسبت به سیاست‌گذاری‌های با نرخ بهره پایین به منظور در مسیر ماندن بهبود وضعیت اقتصادی جهان، سهام آسیایی رشد کرد.

مهر به نقل از آسوشیتدپرس نوشت: با تجدید نظر رهبران مالی جهان نسبت به سیاست‌گذاری‌های با نرخ بهره پایین سهام آسیایی رشد کرد. این تجدیدنظر بدلیل هشدار صندوق بین‌المللی پول که ناشی از نگرانی درباره تداوم رشد اقتصادی جهان بود، اتفاق افتاد.

در معاملات امروز بازارهای جهانی، شاخص نیکی ژاپن با رشدی ۰.۶ درصدی به ۲۱۲۸۸.۱۲ رسید و شاخص هانگ‌سنگ در هنگ‌کنگ با جهشی ۱.۰ درصدی به ۲۸۷۶۵.۲۵ رسید. شاخص کوسپی ژاپن با ۰.۲ درصد افزایش به رقم ۲۴۷۷.۶۳ دست یافت و اس‌اندپی/ای‌اس‌اکس ۲۰۰ با ۰.۶ درصد رشد به رقم ۵۸۴۸.۴۰ رسید. شاخص ترکیبی شانگ‌های هم با افزودن ۰.۲ درصد به رقم ۳۳۹۶.۹۲ رسید. سهام آسیای جنوب شرقی هم همگی رشد کردند.

وزیران مالی جهان در اجلاس آی‌ام‌اف اعلام کردند که بهبود وضعیت اقتصادی جهان از بحران مالی سال ۲۰۰۸ هنوز کامل نشده است و اعلام کردند که بانک‌های مرکزی جهان باید همچنان با نرخ‌های پایین بهره ادامه دهند تا وام‌گیری جذاب باقی بماند و به این ترتیب از اقتصاد جهان که هنوز شکننده است محافظت کنند.

در این ارتباط میزوهو بانک در یادداشتی نوشت که در رویارویی با تهدیدهای محافظه‌کاران، اقتصادهای جهان با افزایش فعالیت‌های تجاری امسال از یک رشد رو به بالا لذت بردند اما حتی در این شرایط هم چشم‌انداز اقتصادی کاملا رو به رشد نیست. در ادامه این یادداشت آمده است: هر روز مشهودتر می‌شود که تورم پایین، حتی برای سیاست‌گذاران بانک مرکزی، به یک پازل تبدیل شده است.

در همین حال حزب حاکم کمونیست چین کنگره خود را در روز چهارشنبه آغاز می‌کند که در آن رییس‌جمهور شی جین‌پینگ، قدرتمندترین رهبر این کشور در چند دهه اخیر، برای دوره ۵ ساله دوم به عنوان رهبر حزب ابقا خواهد شد. این اجلاس از طرف سرمایه‌گذاران به دقت زیر نظر قرار خواهد داشت تا درحالی‌که این حزب در حال گسترش نقش خود در دومین اقتصاد بزرگ دنیا است، بتوانند شواهدی از سیاست‌گذاری‌های آینده پیدا کنند. هرچند ایجاد اشتغال قدرتمند و فقرزدایی بیشتر به پویایی و قدرت بخش خصوصی تکیه دارد.

در معاملات جمعه شب وال‌استریت، سهام آمریکا در معاملات جمعه در سطحی بسیار بالا به کار خود پایان داد که بیشتر این افزایش ناشی از رشد قابل توجه شرکت‌های تکنولوژی بود. شاخص اس‌اندپی ۵۰۰ با رشدی ۰.۱ درصدی به رقم ۲۵۵۳.۱۷ رسید. میانگین صنعتی داوجونز هم ۰.۱ درصد افزایش یافت و به ۲۲۸۷۱.۷۲ رسید و ترکیبی نسدق هم ۰.۲ درصد رشد کرد و به رکورد ۶۶۰۵.۸۰ دست یافت.

امروز در بازارهای مالی نیز دلار تقویت شد و از ۱۱۱.۸۲ ین به ۱۱۱.۹۵ ین رسید. یورو افت کرد و نرخ برابری آن در برابر دلار از ۱.۱۸۲۰ به ۱.۱۸۰۶ رسید.

در بازار کالاهای قیمتی هم طلا به رکورد ۳ هفته‌ای خود نزدیک شد و در قیمت ۱۳۰۱.۶۵ دلار معامله شد.

کد خبر 385268

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

پر بیننده‌ترین اخبار سرویس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی