همشهری آنلاین: دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اظهارات ضد ایرانی رئیس جمهور آمریکا، گفت: مواضع ترامپ تبدیل به مشکلی جهانی شده است که قطعا برای اروپا نیز دردسر ایجاد خواهد کرد.

به گزارش فارس، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ديدار با سفیر آلمان در ایران، اظهارات ضد ايراني ترامپ را ابلهانه و خصمانه خواند و گفت: مواضع ترامپ تبدیل به یک مشکل جهانی شده است که قطعا برای اروپا نیز دردسر ایجاد می‌کند. او اینک در یک طرف منازعات منطقه قرار گرفته و درگیری را از سطح دولت‌ها به مسائل اختلافی میان ملت‌ها کشانده است. هیچ یک از روسای جمهور آمریکا تا کنون از واژه مجعول خلیج عربی استفاده نکرده بودند. خلیج فارس یک ارزش ملی است و چه موافقان و چه مخالفان به خلیج فارس علاقه دارند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما عاقبت خوبی برای آقای ترامپ نمی‌بینیم، این که به یک توافق بین‌المللی پشت پا بزند، رفتاری زشت است و نوعی اهانت و تمسخر سایر کشورها به ویژه 5 کشور دیگر طرف مذاکره ایران به حساب می‌آید. آقای ترامپ با این اظهارات، سرنوشت خوبی نخواهد داشت.

محسن رضایی گفت: ما خویشتندارانه و با تدبیر رفتار می‌کنیم، ولی اگر کسی خیال خامی در باره ایران درسر داشته باشد، در مقابل او خواهیم ایستاد. آقای ترامپ علاوه بر این که بلوف‌های بسیاری زده است، اما احتمالا مشاورانش درباره اقتدار نیروهای مسلح ما به او اطلاعاتی داده‌اند که موجب شده، بخشی از رفتار ترامپ در مقایسه با اتهامات سابق وی حالت عقب‌نشینی داشته باشد. همچنین فرستادن بررسی توافق به کنگره هم نوعی عقب‌نشینی محسوب می‌شود، زیرا کنگره نمی‌تواند از برجام بیرون بیاید. احتمالا در کنگره تحریم‌های جدیدی وضع می‌کنند، ولی خروج از برجام برایشان بسیار مشکل است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین در خصوص روابط ایران و آلمان، گفت: موضوع آلمان و روابطش با ایران حاکی از ارتباطی تاریخی و ویژه است. مردم ما تصور خوبی از آلمان دارند که با منفعت دو سویه همراه بوده است و از آلمان انتظار داریم همکاری‌های اقتصادی خود را در امور بانکی و صنعتی با ایران گسترش دهد.

سفیر آلمان نیز با قدردانی از دیدگاه‌های دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: دیگرانی هستند که نزد دولتمردان آمریکا، تبلیغات ضد ایرانی و ذهنیت‌سازی می‌کنند. آنها نزد ترامپ هم این کار را کردند؛ به نحوی که گفته می‌شود آقای ترامپ خریداری شده است.

میکائیل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران افزود: بعید می‌دانم ترامپ فرق بین شیعیان و تکفیری‌ها را بداند و ما این آمادگی را داریم که برای درک بهتراز تلاش نیروهای ایرانی در مبارزه با تروریسم، گفتگوهایی را در اروپا سامان دهیم.

سفیر آلمان در کشورمان افزود: در حوزه اقتصاد از طرف آلمان تضمین می‌دهم که در بسیاری از بخش‌ها روابط اقتصادی بهبود یابد و معاهده وین پابرجا بماند.

کد خبر 385193

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی