همشهری آنلاین: همزمان با آغاز ماه محرم سازمان حفاظت محیط زیست با بیان چند توصیه، هیات‌های عزاداری، تکایا، حسینیه‌ها و مساجد را در ایام عزاداری محرم و صفر، به حفظ سلامت عزاداران حسینی و محیط زیست فرا خواند.

توصیه‌های محیط زیست به هیات‌های عزاداری در ماه محرم

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی محیط زیست (پام)، محمد درویش مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در این باره گفت: هر ساله با فرا رسیدن ایام محرم و صفر حجم زیادی از نذورات در ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف در مساجد، هیات‌ها و تکایای مذهبی در سطح کشور توزیع می‌شوند.

وی افزود: تماس این ظروف با غذای گرم‌ و چرب، خاصیت اسیدی ایجاد کرده و مواد بسیار خطرناکی تولید می‌کند و تهدیدی برای سلامت شهروندان محسوب می‌شود.

درویش با با توجه به سرطان‌زا بودن لیوان‌های پلاستیکی، از هموطنان خواست حتی‌الامکان برای توزیع نوشیدنی‌های گرم مانند شیر و چای از لیوان‌های کاغذی استفاده کنند.

محمد درویش اظهار داشت: اگرچه ظروف گیاهی و آلومینیومی گران‌تر از ظروف یکبار مصرف با پایه پلاستیکی هستند، ولی اگر در زمینه افزایش بیماری سرطان در نتیجه استفاده از ظروف پلاستیکی اطلاع‌رسانی شود، اقشار مختلف مردم می‌پذیرند و لذا از فعالان محیط زیست درخواست می‌شود تا با کار فرهنگی جهت حذف این ظروف در میان خانواده‌ها و عزاداران و جایگزین نمودن آن با ظروف یکبار مصرف گیاهی اقدام و برای حفاظت از محیط زیست شهر تلاش کنند.

وی ادامه داد: برای فرهنگ‌سازی در این زمینه‌ها ائمه جمعه و جماعات و مداحان نیز می‌توانند نقش بسزایی ایفا کنند و در این ایام که مردم بیشتر در مساجد و حسینیه‌ها حضور دارند در جلسات و سخنرانی‌های این ایام در انتقال مفاهیم کاربردی محیط زیستی به عزاداران حسینی ورود داشته باشند.

درویش به شهروندان و عزاداران گرامی توصیه کرد ضمن استفاده از ظروف یکبار مصرف گیاهی و کاغذی نسبت به جمع‌آوری و مدیریت پسماندهای تولیدی توجه ویژه داشته باشند.

مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که متاسفانه رهاسازی پسماند ناشی از نذورات در سطح معابر و نهرها موجبات آلودگی شهری را ایجاد کرده و منجر به بروز معضلات زیست محیطی می‌شود، از همشهریانی که نذر خود را در لیوان ها و یا بسته‌های یک بار مصرف ادا می‌کنند، خواست سطل زباله یا کیسه‌های زباله بزرگ نیز تهیه کرده و در محل قرار دهند تا از پخش این ظروف در خیابان جلوگیری شود.

درویش از مسئولان هیات‌ها و تکایا نیز خواست در جمع‌آوری این ظروف در محل توزیع، نظارت لازم را اعمال کنند و با توجه به افزايش حجم آب گرفتگی معابر به دليل ریختن ظروف در انهار، لازم است مساجد و تكايا نسبت به جمع‌آوری این ظروف پس از مصرف اقدام کنند.

وی همچنین اسراف و دور ریختن نذری و غذای سالم، را شایسته عزاداران امام حسین (ع) ندانست و آن را دور از اخلاق عنوان کرد و خواستار جلوگیری از اسراف غذا شد.

مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست ابراز امیدواری کرد با اطلاع‌رسانی و عمل به این توصیه‌های به ظاهر ساده، بتوانیم در خلال و برپایی مراسم عزاداری، رعایت ملاحظات محیط زیستی را رعایت نماییم.

کد خبر 383631

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =