فهیمه پناه‌آذر: مکانی برای اجرای نمایش‌های تعزیه، که سال‌هاست تعزیه‌خوانان و پژوهشگران این حوزه نمایشی آرزوی ایجاد آن را دارند.

همچنان در انتظار خانه‌ای برای تعزیه‌خوانان

داوود فتحعلي‌بيگي مي‌گويد:«انجمن تعزيه بيش از 3هزار عضو فعال فصلي و دائمي دارد اما همچنان تعزيه‌خوانان مكاني براي اجراهاي خود ندارند و سال‌هاست كه پيگير اين ماجرا هستيم» و مهدي شفيعي، مدير مركز هنرهاي نمايشي نيز بر ضرورت اين مكان تأكيد داشته و عنوان مي‌كند:«پايتخت به «تكيه دولت» ديگري نيازمند است كه درخصوص راه‌اندازي آن كمك شهرداري و ميراث فرهنگي بسيار مؤثر است».

  • مكاني با ويژگي‌هاي مناسب

داوود فتحعلي‌بيگي، پژوهشگر و كارگردان تئاتر كه سال‌ها پيگير راه‌اندازي خانه تعزيه بوده، به همشهري مي‌گويد: «زماني كه پرديس تئاتر تهران افتتاح شد، از شهرداري وقت درخواست كرديم كه مكاني را براي اجراي تعزيه در اختيار انجمن تعزيه قرار دهد، نامه‌نگاري‌هايي شد و به شهرداري منطقه 12ارجاع شد اما جاي مناسبي براي خانه تعزيه وجود نداشت و در نهايت اين ماجرا مسكوت ماند».

وي در ادامه به ديگر سالن‌هاي نمايش ازجمله پرديس تئاتر تهران نيز اشاره كرد:«در هر سالني مي‌توان تعزيه را به مناسبت‌هاي مختلف اجرا كرد اما نكته اينجاست كه خانه تعزيه صرفا جايي براي اجراي تعزيه و گونه‌هاي مختلف اين هنر نمايشي اصيل و كهن باشد.» او پرديس تئاتر تهران را براي اجراي تعزيه مناسب نمي‌داند:

«در‌ماه رمضان در پرديس تئاتر تهران اجراهايي داشتيم اما الزاما اين مركز مناسب نمايش‌هاي آييني و سنتي نيست. پرديس سالن چند منظوره‌اي است كه استانداردهاي خود را دارد اما براي تعزيه بايد يك مكان مشخص با شناسنامه مشخص ايجاد شود». فتحعلي‌بيگي كه دبيري جشنواره نمايش‌هاي آييني و سنتي را عهده‌دار است، تصريح مي‌كند:«خانه تعزيه بايد ويژگي‌هاي معماري را از هر لحاظ داشته باشد. بايد بتوان گونه‌هاي نمايشي از پرده‌خواني و نقاله گرفته تا شبيه‌خواني و... را در آن اجرا كرد. همچنين تاسيس اين مكان بايد در دسترس عموم مردم بوده و از نظر جغرافيايي مناسب باشد».

  • فريادي كه شنيده نمي‌شود

اين كارگردان تئاتر اضافه مي‌كند:« چندين سال است كه در مناسبت‌ها و حتي روزهاي ديگر خواسته‌ايم و حتي فرياد زده‌ايم كه براي از بين نرفتن تعزيه جايي در اختيار تعزيه‌خوانان قرار بدهند اما متأسفانه گوش شنوايي نبوده و همه‌‌چيز در حد نامه‌نگاري و حرف بوده و عملياتي نشده است». اين پژوهشگر درباره همكاري مركز هنرهاي نمايشي نيز مي‌گويد: «مركز هنرهاي نمايشي تا به امروز در بخش حمايتي، بسيار به ما كمك كرده و حامي تعزيه‌خوانان بوده اما مركز در دستور كار خود ساخت‌وساز ندارد».

  • 3هزار عضو بدون خانه

او كه مديريت كانون‌هاي نمايشي مركز را نيز عهده‌دار بوده، به احياي تعزيه و گونه‌هاي نمايشي آن تأكيد داشته و يادآور مي‌شود:«تعزيه هنري است كه پيشينه تاريخي دارد و بايد درصدد احياي اين سنت بزرگ باشيم. هم‌اكنون انجمن تعزيه‌ بيش از 3هزار عضو فعال دائمي و فصلي داشته اما هنوز پيگيري‌ها جواب نداده است».

او معتقد است كه هر اندازه زمان بگذرد حساسيت‌ها روي اين گونه نمايشي بيشتر خواهد شد. فتحعلي‌بيگي در توضيح بيشتر مي‌گويد:«سن و سال تعزيه‌خوانان بالاست و اگر يك تعزيه‌خوان از دنيا برود، آن آموزه‌ها و تعزيه‌ها نيز از بين مي‌روند چرا كه نه جايي براي آموزش وجود دارد و نه مكاني كه بتوان يادگارهاي اين تعزيه‌خوانان را نگاه داشت».

او تأكيد مي‌كند:«وضع تعزيه خوب نيست، جاي ثابتي براي آن وجود ندارد حتي وسايل تكيه دولت هم در كاخ گلستان خاك مي‌خورد و به‌طور حتم به مرور زمان از بين‌ خواهد رفت.» او همچنين به ايجاد مراكز پراكنده براي نگهداري ابزار و ادوات تعزيه نيز اشاره مي‌كند: «اين مراكز چون نقشه راه ندارند و اهدافشان به‌طور كامل مشخص نيست، مدتي بعد از تاسيس به‌دليل عدم‌استقبال يا بسته مي‌شوند و يا مسكوت مي‌مانند. در اين زمينه بايد يك كار ساختاري و منسجم صورت بگيرد».

  • ثبت جهاني و توجه ويژه به تعزيه

در اين زمينه مهدي شفيعي مدير مركز هنرهاي نمايشي به ضرورت ايجاد مكاني ثابت براي اجراي تعزيه تأكيد داشته و به همشهري مي‌گويد:«تعزيه يك ميراث نمايشي است كه به ثبت جهاني (يونسكو) رسيده و همين ثبت جهاني توجه به تعزيه و جايگاه آن را دوچندان مي‌كند. يكي از ويژگي‌هاي تعزيه، مستقل بودن اين هنر نمايشي است.

تعزيه هنري مردمي است كه هميشه اتكا به مخاطب خود دارد و نبايد تمام حمايت‌ها را صرفا مالي خواند بلكه بايد به بخش آموزش آن نيز توجه كرد». او تصريح مي‌كند:«دانشگاه‌هاي مختلف به‌خصوص هنر به‌عنوان مراكز آموزشي مي‌توانند تعزيه و گونه‌هاي نمايشي را جزو رئوس درسي و آموزشي خود قرار دهند و در اين ميان جايگاه آموزش در تعزيه كمرنگ است».

کد خبر 383599

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها