همشهری آنلاین: نخست وزیر عراق اعلام کرد، هرگز نتایج همه‌پرسی استقلال کردستان را به رسمیت نشناخته و با آن تعامل نخواهد کرد.

حیدر العبادی: نتایج همه‌پرسی را به رسمیت نمی‌شناسیم و با کردها مذاکره نمی‌کنیم

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه سومریه نیوز عراق، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق روز دوشنبه در نشستی در مقر فرماندهی عملیات مشترک اظهار داشت: نیروهای ما در میدان می‌جنگند و هیچ امر ثانویه‌ای نظیر همه‌پرسی و غیره ذهن آنها را به خود مشغول نمی‌کند.

وی نسبت به اقدامات برخی که می‌خواهند با وجود این فداکاری‌ها منطقه را به آشوب بکشند، ابراز تعجب کرد.

نخست وزیر عراق تاکید کرد، دادگاه فدرال رای به عدم برگزاری این همه‌پرسی به دلیل غیرقانونی بودن آن داد. ما از این رو درباره نتایج همه‌پرسی با اقلیم کردستان مذاکره نمی‌کنیم و با آن تعاملی نخواهیم داشت زیر بدون حمایت جامعه مدنی و برخلاف قانون اساسی برگزار شد.

نخست وزیر عراق تصریح کرد: ما هرگز با زور چیزی را تحمیل نمی‌کنیم و بر قانون اساسی تکیه خواهیم کرد. دادگاه فدرال عراق اختلافات را حل می‌کند نه کسی دیگر.

وی افزود: نه ما بلکه هیچ گروه دیگری از نتایج همه‌پرسی راضی نمی‌شویم و نتایج آن را به رسمیت نمی‌شناسیم. تدابیر خود را برای اینکه عاملان این تنش و آشوب مسؤولیتشان را قبول کنند، تشدید می‌کنیم. ما شهروندان کرد را مسؤول نمی‌دانیم.

نخست وزیر عراق خاطرنشان کرد: مناطق مورد مناقشه باید به دولت فدرال بازگردد و عملیات کوچ و تهدید شهروندان با زور و تقلب در همه‌پرسی به وضوح وجود داشت.

کردهای عراق صبح دوشنبه به منظور رای دادن در همه‌پرسی استقلال کردستان عراق به پای صندوق‌های رای رفتند.

کد خبر 383583

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha