مجموع نظرات: ۰
جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۷:۲۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: خودکشی به خودی خود یک اختلال روانی نیست، اما می‌تواند یکی از پیامدهای بالقوه اختلالات روانی درمان‌پذیر باشد.

suicide

از جمله این اختلالات روانی زمینه‌ساز خودکشی می‌توان به افسردگی عمده یا اساسی، اختلال دو قطبی، اختلال استرس پس از ضربه عاطفی (PTSD)، اختلالات مصرف مواد روانگردان و اختلالات اضطرابی مانند پرخوری عصبی و بی‌اشتهایی عصبی اشاره کرد.

توجه به نشانه‌های هشداردهنده خودکشی می‌تواند از این واقعه دردناک جلوگیری کند. 

به این نشانه‌های هشداردهنده خودکشی توجه داشته باشید:

- اندوه یا نوسان خلق شدید: اندوه طولانی‌مدت، نوسان خلق و خشم غیرمنتظره.

- نومیدی: احساس عمیق نومیدی درباره آینده بدون انتظار اینکه شرایط بتواند بهبود یابد.

- مشکلات خواب

- ساکت شدن ناگهانی: ساکت شدن ناگهانی پس از دوره‌ای افسردگی یا نوسان خلق می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که شخص تصمیم به پایان دادن زندگیش گرفته است.

- انزواجویی: انتخاب تنهایی و پرهیز از دوستان یا فعالیت‌های اجتماعی نیز نشانه‌های احتمالی افسردگی هستند که علت اصلی خودکشی است. علائم افسردگی همچنین شامل بی‌علاقگی و لذت نبردن از فعالیت‌های که شخص قبلا از آنها لذت می‌برد.

- تغییرات شخصیت و/یا ظاهر: شخصی که در نظر دارد خودکشی کند ممکن است تغییراتی در طرز برخورد یا رفتارهایش نشان دهد، برای مثال صحبت کردن یا حرکت کردن با سرعت غیرمعمول یا کند بودن.

به علاوه شخص ممکن است به ناگهان به ظاهر شخصی‌اش بی‌علاقه شود.

- رفتارهای خطرناک یا آسیب‌رساننده به خود:  رفتارهای بالقوه خطرناک، مانند رانندگی بی‌احتیاط، بی‌بندوباری جنسی و افزایش مصرف مواد مخدر و الکل ممکن است بیانگر آن باشد که شخص دیگر ارزشی برای زندگیش قائل نیست.

- ضربه عاطفی یا بحران زندگی اخیر: بحران‌های عمده زندگی ممکن است اقدام به خودکشی را برانگیزند. بحران‌هایی شامل مرگ یکی از عزیزان، طلاق یا به هم خوردن روابط عاطفی، تشخیص بیماری عمده، از دست دادن شغل یا مشکلات مالی جدی.

آماده شدن برای خودکشی: اغلب فردی که در نظر دارد خودکشی کند، امور شخصی یا شغلی‌اش منظم می‌کند. از جمله ممکن است به دیدن اعضای خانواده و دوستانش برود، دارایی‌هایش را واگذار کند، وصیت کند اتاق یا خانه‌اش را خالی کند. برخی از افراد پیش از دست زدن به خودکشی یادداشتی می‌نویسند.

تهدید به خودکشی: ۵۰ تا ۷۰ درصد افرادی که در نظر دارند خودکشی کنند، به فردی- یکی از دوستان یا بستگان- در این باره هشدار می‌دهند. البته هر کسی که فکر خودکشی دارد، دست به خودکشی نمی‌زند و هر کسی که تهدید به خودکشی می‌کند، تهدیدش را عملی نمی‌کند. اما هر تهدید به خودکشی را باید جدی گرفت.

WebMD

کد خبر 382960

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی