سه‌شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۵:۴۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: ضعف یا آسیب‌دیدگی شانه‌ها می‌تواند فعالیت روزانه را مختل کند، به طور یکه ممکن است نتوانید در را باز کنید، از روی صندلی بلند شوید و پیراهنتان را بدون احساس درد به تن کنید.

درد شدید شانه در سنین بالا شایع است و تا ۳۱ درصد سالمندان به آن مبتلا می‌شوند.

مفصل شانه به‌خصوص در سنین بالا آسیب‌پذیر است. روند فرسودگی این مفصل با افزایش سن ممکن است باعث آرتروز آن شود. در این حالت ضخامت غضروفی که سر استخوان‌های شانه (استخوان ترقوه، سر فوقانی استخوان بازو و تیغه شانه) را می‌پوشاند و محافظت می‌کند، کاهش می‌یابد.

 علائم آرتروز شانه این عارضه درد، سخت شدن حرکت و کاهش دامنه حرکت مفصل شانه است.

مفصل شانه به‌وسیله چهار تاندون و چهار عضله پایدار می‌شود و می‌چرخد که مجموعه آن‌ها «چرخاننده شانه» (rotator cuff) می‌نامند. این مجموعه عضلات و تاندون‌ها نیز با افزایش سن تحلیل می‌رود و ما در معرض خطر پارگی‌ها در سنین بالا قرار می‌گیرد.

اغلب پارگی‌ها بدون جراحی بهبود می‌یابند، اما هنگامی‌که ضربات باعث پارگی این مجموعه چرخاننده شانه در کل ضخامت آن می‌شود، معمولاً جراحی موردنیاز است.

یک علت دیگر درد شانه، استفاده بیش‌ازحد و فشار آوردن روی مفصل شانه- برای مثال یک دوره فعالیت ناگهانی شدید در موقع آویزان کردن پرده‌ها در خانه- است که می‌تواند به التهاب تاندون‌های اطراف شانه بینجامد.

 

rotator cuff

وضعیت نادرست قرارگیری قد و قامت نیز ممکن است درد شانه ایجاد کند. هر فعالیتی که ما بازوها و دست‌هایمان در جلوی بدنمان با کمک عضلات پکتورال یا سینه‌ای در جلوی قفسه سینه انجام می‌دهیم، بر روی شانه تأثیر می‌گذارند. عضلات سینه‌ای به‌مرورزمان با انجام فعالیت‌های جسمی سفت و قوی می‌شوند و شانه‌ها را به جلو می‌کشند.

درنتیجه تاندون‌های چرخاننده شانه ممکن است زیر تیغه شانه و استخوان ترقوه گیر بیفتند و درد و التهاب رخ بیفتد که به آن «نشانگان گیرافتادگی» می‌گویند. اگر این گیرافتادگی ادامه یابد، ممکن است به تحلیل رفتن و درنهایت پارگی تاندون‌های چرخاننده شانه بینجامد.

بالاخره یک علت درد شانه التهاب یک کیسه کوچک پر از مایع به نام «بورس» ‌ است در شانه وجود دارد. این کیسه ممکن است تحت فشار قرار گیرد و ملتهب شود (عارضه «بورسیت»)‌ و به دردناک شانه بینجامد

اگر درد شانه مفصل شانه شما بیش از چند هفته طول بکشد، باید به نزد دکترتان بروید. معمولاً درمانی که در ابتدا تجویز می‌شود فیزیوتراپی برای ۶ تا ۱۲ هفته است.

در مورد «نشانگان گیرافتادگی» ممکن است ابتدا برای کاهش التهاب تزریق موضعی داروهای کورتونی تجویز شود و پس از فروکش کردن التهاب فیزیوتراپی انجام شود.

Harvard Health Letter

کد خبر 382678

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha