مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۵
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق برای اعلام تصمیم نهایی کردها در زمینه همه‌پرسی استقلال شرط گذاشت و گفت: تاکنون جایگزین‌های مطرح شده پاسخ‌گوی درخواست ما برای استقلال نبوده است.

مسعود بارزانی، رئیس اقليم کردستان عراق در حاشیه دیدارش با مایکل فالون، وزیر دفاع انگلیس در اربیل تاکید کرد، هیچ راهی جز استقلال باقی نمانده است. درخواست‌های تعویق برگزاری همه‌پرسی استقلال براي مذاکره با بغداد بدون ضمانت‌های بین‌المللی در خصوص استقلال باعث نمی‌شود ما همه‌پرسی را به تعویق بیندازیم.

بارزاني افزود: اگر دولت عراق با مذاکره با هدف استقلال کردستان طبق یک جدول زمانی مشخص و وجود تضمین‌های بین‌المللی در این زمینه موافقت کند در آن صورت رهبری سیاسی کردستان حاضر به مذاکره بوده و تصمیم نهایی خود را می‌گیرد.

رئیس اقلیم کردستان عراق تاکید کرد، هیچ یک از جایگزین‌های مطرح شده دربرگیرنده تضمین‌های مذاکره با بغداد به منظور استقلال کردها نبوده‌ است.

به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، وی خاطرنشان کرد: ما انواع مختلف روابط با عراق را تجربه کرده‌ایم اما همگی شکست خورده‌اند از این رو راهی جز استقلال برای ما باقی نمانده است و ای‌نکه ما دو همسایه با بهترین رابطه باشیم.

وزیر دفاع انگلیس نیز تعویق برگزاری همه‌پرسی استقلال را مقابل آغاز مذاکراتی با بغداد براساس طرح و برنامه‌های باز و تحت نظارت سازمان ملل خواستار شد.

فالون روز دوشنبه 27 شهريور وارد فرودگاه اربیل شد تا با مقام‌هاي اقلیم درباره پاره‌ای مسائل از جمله همه‌پرسی استقلال مذاکره کند.

این در حالی است که دادگاه فدرال عراق روز دوشنبه طی حکمی دستور توقف برگزاری همه‌پرسی را صادر کرد و آن را غیرقانونی دانست.

در این راستا دولت کردستان عراق این رای دادگاه عالی فدرال را مورد انتقاد قرار داد.

سفین دزیی، سخنگوی دولت کردستان عراق در کنفرانس خبری بعد از رای دادگاه مذکور گفت:‌ دادگاه فدرال و رای آن سیاسی بوده و این دادگاه بی‌طرف نیست.

او با اشاره به عدم تصمیم کردها مبنی بر پایبندی به حکم دادگاه خاطرنشان کرد، دادگاه باید هر رای یا قانونی که از سوی پارلمان کردستان عراق صادر شده به رسمیت بشناسد.

کد خبر 382730

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار