همشهری آنلاین: ولایتی با بیان این نکته که «همه پرسی اقلیم کردستان مقدمه تجزیه عراق است»، در مورد رابطه ایران و عربستان گفت: هیاتی از ایران به عربستان و از عربستان به ایران برای سرکشی سفارت های بسته شده دو کشور سفر خواهند کرد و مشکلی با عربستان در روابط دوجانبه نداریم.

به گزارش مهر، علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل امروز در جمع خبرنگاران درخصوص جوسازی و اقدامات اخیر آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی هم گفت: به آقای امانو توصیه می کنم که از گذشته پند گیرد و مورد القای آمریکا قرار نگیرد. هیچ کاری نمی توان علیه جمهوری اسلامی انجام داد. 

مشاور مقام معظم رهبری درباره موضوع بازدید غربی ها از مراکز نظامی کشورمان اظهار کرد: مراکز نظامی ایران جزئی از امنیت ماست و هیچ کسی اجازه بازدید از آن را ندارد. می خواهد آمانو باشد یا غیر آمانو.

ولایتی در مورد سفر سردار باقری به ترکیه گفت: شاید اولین بار بود که در این سطح در جمهوری اسلامی سفر صورت می گرفت و استقبال ترکیه و نوع بحث هایی که مطرح شد، تعیین کننده بود. ترکیه و ایران دو کشور همسایه با تاریخ طولانی و روابط حسنه هستند که حُسن همجواری رو به توسعه دارند. امیدواریم در آینده شاهد پیشرفت این روابط باشیم.

  • همه پرسی اقلیم کردستان مقدمه تجزیه عراق است

ولایتی در خصوص همه پرسی در عراق گفت: ما از تمامیت ارضی عراق و همه کشورهای منطقه دفاع و حمایت می کنیم. این همه پرسی علیه تمامیت ارضی عراق است. دولت عراق با این همه پرسی مخالف است و جمهوری اسلامی ایران که روابط استراتژیک با عراق دارد بر این همه پرسی رضایت ندارد چرا که این موضوع متضاد با تمامیت ارضی و هویت ملی کشور عراق است. این کار بدون تردید به تمامیت ارضی عراق لطمه می زند و مقدمه تجزیه عراق خواهد بود.

ولایتی در خصوص سفر هیات عربستانی به ایران گفت: ایران و عربستان در خصوص موضوع حج توافق کردند و این مساله به خوبی برگزار شد و دو طرف بر توافق خود وفادار هستند. هیاتی از ایران به عربستان و از عربستان به ایران برای سرکشی سفارت های بسته شده دو کشور سفر خواهند کرد که این موضوع گام مثبتی خواهد بود.

ولایتی اضافه کرد: ما در روابط دو جانبه مشکلی با عربستان نداریم اما در مسائل منطقه ای توصیه ما این است که عربستان در امور کشورهای منطقه دخالت نکند.

  • اماراتی ها حرف بی حساب زیاد می زنند

مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب در خصوص صحبت های مسئولان اماراتی درباره ایران گفت: اماراتی ها صحبت های بی حساب زیاد مطرح می کنند.

وی در خصوص کشتار مسلمانان میانمار تاکید کرد: از جمله بی منطق ترین کارها در جهان کشتار و اخراج مسلمانان میانمار است.

ولایتی خاطرنشان کرد: مسئولان میانمار یک ادعای واهی نژادپرستانه دارند و آنها می گویند چند هزار سال پیش مسلمانان آنجا در این مکان نبودند.

وی خاطرنشان کرد: خانمی که اکنون در این کشور حاکم است غربی ها فریاد مظلومیت آن را در گذشته در بوق می دمیدند اما اکنون وی مانند ژنرال های میانمار رفتار می کند. این سیاست یک سیاست شکست خورده است و این کشور را تبدیل به رژیم اشغالگر اسرائیل در جنوب شرق آسیا می کند. مجامع بین المللی باید جدی تر جلوی آنها بایستند.

  • آمریکا در منطقه ما خود را شکست خورده می داند

ولایتی در خصوص صحبت های نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل اظهار داشت: اولین بار نیست که این فرد اظهارات ضد ایرانی می کند و آمریکایی ها هم اولین بار نیست که اظهارات ضد ایرانی دارند.

وی افزود: با توجه به پیروزی ها در دیرالزور، موصل و حلب و ان شا الله در رقه، آمریکایی ها خود را شکست خورده می دانند.دومینوی پیروزی دولت های قانونی عراق و سوریه شروع شده و آمریکایی ها در منطقه آبرو و نفوذ ندارند.

وی تاکید کرد: حرف های نیکی هیلی تازه نیست و هیچ اثری در جمهوری اسلامی ایران ندارد، اینها می خواهند برجام را زیر پا بگذارند اما دنیا جلوی آن ها ایستاده است.

  • برنامه دانشگاه آزاد جلوگیری از فرار مغزهاست

رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد گفت: با جذب نخبگان و بورسیه کردن آن ها در این دانشگاه می‌توانیم مانع از فرار مغزها از کشور شویم.

ولایتی خاطرنشان کرد: غربی‌ها که از سال‌ها پیش موضوع جذب نخبگان را از کشورهای جهان سوم طراحی کرده‌اند، قصد دارند از این افراد به نفع خودشان استفاده کنند.

وی عنوان کرد: این موضوع ضررهای کوتاه‌مدت و بلندمدتی دارد، چرا که وقتی مجموعه ژنتیکی و بااستعداد کشوری از آن خارج شود، به آن کشور ضرر بلندمدت وارد می‌شود.

رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد، موضوع ارتقای کیفیت را از برنامه‌های دانشگاه آزاد عنوان کرد و گفت: کیفیت در این دانشگاه باید به حدی افزایش یابد که این دانشگاه انتخاب اول داوطلبان در کنکور باشد.

ولایتی ادامه داد: برنامه داریم رشته‌های کاربردی و کارآفرین را جایگزین رشته‌های فاقد دانشجو کنیم. به طور مثال بسیاری از کارخانه‌ها و شرکت‌های صنعتی، مایل و خواستار تربیت نیروی تکنیسین کاردانی و کارشناسی هستند که ما نیز این برنامه را در دستور کار داریم.

رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد گفت: تغییر عنوان برخی از رشته‌های دانشگاه آزاد با موافقت وزارت علوم، راهگشای خالی ماندن بخشی از ظرفیت‌های این دانشگاه خواهد بود. صندلی خالی در اساس، یک پیشرفت است چرا که در گذشته ایران با مشکل ورود متقاضیان به آموزش عالی مواجه بود، اما امروز افراد متقاضی می‌توانند وارد آموزش عالی شوند.

کد خبر 381368

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

دیدگاه خوانندگان