همشهری آنلاین: چین از اینکه ژاپن به بهانه ارتباط شرکت‌ها و شهروندان این کشور با کره شمالی برخی از آنها را تحریم کرده است، به شدت ابراز انزجار کرد.

عصبانیت پکن از تحریم‌ شرکت های چینی توسط ژاپن

به گزارش ایرنا، ژاپن و آمریکا در روزهای اخیر شماری از افراد و شرکت های چینی را که گفته اند با برنامه هسته ای نظامی کره شمالی مرتبط هستند، تحریم کرده اند.

چین به هر دو کشور انتقاد کرده و تلاش آنها برای فشار بر پکن را باعث تیرگی مناسبات دوجانبه دانسته و افزوده است که به تحریم های شورای امنیت علیه کره شمالی پایبند است.

چین تاکید کرده است که ژاپن با تبعیت از آمریکا برای تحریم پکن اشتباه بزرگی مرتکب می شود و روابط پر تنش طرفین را بیش از گذشته تیره می کند.

یوشیهیدا سوگا سخنگوی دولت ژاپن اعلام کرده که این کشور چند شرکت چینی و یکی از شهروندان این کشور را تحریم و دارایی های آنها را ضبط کرده است.

وزارت خارجه چین در بیانیه ای که روز شنبه در تارنمای این وزارتخانه منتشر شده، آورده است که توکیو تلاش های چین برای اجرای قطعنامه های شورای امنیت را نادیده گرفته است.

همزمان «هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین گفته که ژاپن در حال ایجاد موانع سیاسی در روابط دو کشور است.

اما توکیو تاکید دارد که قطعنامه های شورای امنیت و تحریم ها باید با دقت مورد نظارت قرار گرفته و اجرا شود.

وزارت خارجه چین از توکیو انتقاد کرده است که ضمن ایجاد چالش و ایجاد مانع در روابط دو کشور، حق حاکمیت قضایی و منافع چین را نادیده گرفته و از بهبود مناسبات جلوگیری کرده است.

در این بیانیه از ژاپن خواسته شده است تا هر چه سریعتر این تحریم ها را ملغی کرده و بیش از این به روابط دو طرف زیان نرساند.

کد خبر 380294

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آسیا و اقیانوسیه

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha