همشهری آنلاین: منابع سوری از کنترل ارتش این کشور بر مناطق وسیعی در استان سویدا در مرز با اردن خبر دادند.

کنترل ارتش سوریه بر بخش‌های وسیعی از مرز با اردن

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری المیادین، منابع سوری اعلام کردند: ارتش سوریه روز پنجشنبه کنترل کامل مناطق بیابانی استان سویدا در مرز با اردن را در دست گرفت که پیروزیی استراتژیک برای دولت دمشق محسوب می‌شود.

ارتش سوریه روز پنجشنبه کنترل دو منطقه مرزی در استان سویدا را در دست گرفت. از زمان آغاز عملیات در ماه مه گذشته ارتش سوریه 4000 کیلومتر مربع از مرزهای سوریه با اردن را آزاد کرده است.

استان سویدا شامل توافق آتش‌بسی که روسیه و آمریکا اخیرا به آن دست یافته بودند، نمی‌شود. یک منبع نظامی سوری این پیشروی را پیروزی بزرگ دانسته است.

شبکه بی‌بی‌سی نیز گزارش داد که ارتش سوریه و متحدانش در عملیاتی که حزب‌الله لبنان هم در آن حضور داشت، کنترل حدود ۳۰ کیلومتر از مرز سوریه با اردن را از مخالفان مسلح گرفته‌اند

مناطق بیابانی جنوب شرق سویدا در مرز اردن، مدت‌ها در اختیار گروه‌های مخالفی بوده است که مورد حمایت برخی کشورهای غربی و عرب هستند.

نیروهای حامی بشار اسد توانسته‌اند کنترل ایست‌های بازرسی و برج‌های دیدبانی مرزی را از شورشیان بگیرند.

رویترز نیز به نقل از سعید سیاف، از فرماندهان گروه‌های شورشی مورد حمایت غرب نوشته است که کنترل بخش اعظم شرق سویدا در اختیار نیروهای حامی بشار اسد قرار گرفته است.

ارتش سوریه توانسته است که در درگیری اخیر مناطقی را پس بگیرد که اوایل جنگ داخلی سوریه رهایشان کرده بود.

یک سخنگوی دیگر شورشیان به رویترز گفته است پیروزی ارتش سوریه و متحدانش در این منطقه با عقب‌نشینی ناگهانی نیروهای گروه جیش العشایر، مورد حمایت اردن، ممکن شده است.

در توافق آمریکا و روسیه برای برقراری مناطق عاری از درگیری در جنوب سوریه، اردن هم مشارکت کرده بود.

کد خبر 378871

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار