عمید نمازیخواه: فروشگاه اینترنتی آمازون از ابتدا تاکنون فراز و نشیب‌های بسیاری داشته، به ویژه در امور مالی.

4 سال پیش حتی احتمال ورشکستگی آن می‌رفت، ولی با تیزهوشی مؤسسان، آمازون از این مصیبت نجات یافت.

4 سال قبل، در حالی که سایت آمازون از فروش کتاب سودی نمی‌برد و به‌دلیل هزینه‌های بالایش تراز مالی منفی داشت، شروع کرد به فروختن داده‌های اطلاعاتیش به متقاضیان.

به‌عنوان مثال اگر شخصی دستگاهی می‌ساخت مانند یک وسیله باغبانی جدید با قابلیت‌های خاص، می‌توانست از آمازونی‌ها اطلاعات افرادی که تاکنون کتاب‌هایی در مورد باغبانی خریده‌اند یا خریدار‌های کتاب‌های مربوط به باغبانی را بگیرد و محصولش را در ابتدا برای مشتاقان باغبانی معرفی کند.

بنابراین، آمازون در حالی که از فروش کتاب سود فراوانی نمی‌برد به جایش از فروش اطلاعات به سودهای خوبی دست می‌یافت که این امر باعث افزایش سریع قیمت سهامش شده بود.

حالا آمازون یک کتابخوان دیجیتالی عرضه کرده است. البته آمازون نخستین شرکتی نیست که چنین ابزاری ارائه می‌کند. در گذشته شرکت‌های دیگر نیز دستگاه‌های مشابهی عرضه کرده‌اند که هیچ کدام با استقبال گسترده روبه‌رو نشده است، ولی آمازون می‌تواند در این صحنه موفق عمل کند، زیرا خودش یکی از بزرگترین پایگاه‌های اطلاعاتی است و می‌تواند امکانات بیشتری را در اختیار مشتریانش بگذارد.

البته در این بازار رقابتی یک ایده برای برنده شدن کم است. به همین دلیل، دوستان آمازونی به‌تازگی دست به ارائه محصول جدیدی زدند که باز هم می‌تواند در پیشبرد اهدافشان مؤثر باشد.

این بار فروشگاه اینترنتی آمازون یک دستگاه کتابخوان دیجیتال به نام کیندل را عرضه کرده است. کتابخوان دیجیتال شرکت آمازون از حالا در وب‌سایت آن عرضه می‌شود.

به گزارش بی‌بی سی، فروش این دستگاه به بهای 399 دلار در آمریکا آغاز شده و می‌تواند تا 200 کتاب را در حافظه خود ذخیره کند. کیندل برای پیاده کردن کتاب‌ها نیازی به کامپیوتر ندارد، در عوض برای این کار از یک سامانه بی‌سیم استفاده می‌کند.

آمازون گفت که 90هزار کتاب از جمله کتاب‌های پرفروش از هم اکنون برای ضبط روی حافظه کیندل آماده است.

جف بزوس رئیس آمازون گفته است: ما بیش از 3سال روی کیندل کار کرده‌ایم... هدف اصلی هنگام طراحی کیندل این بوده که در دستان شما ناپدید شود - یعنی از سر راه کنار برود - تا بتوانید از خواندن لذت ببرید.

محتویات از جمله کتاب، وبلاگ و روزنامه توسط سامانه بی‌سیم EVDO روی این دستگاه منتقل می‌شود که از جذابیت آن برای مصرف‌کنندگان در سایر کشورها می‌کاهد، زیرا این فناوری عمدتا محدود به آمریکای شمالی است.

دارندگان کیندل برای استفاده از این شبکه بی‌سیم مجبور به پرداخت پول نیستند و فقط باید بهای محتویات پیاده شده را بپردازند. اما این بدان معنی است که صاحبان کیندل باید برای خواندن بلاگ‌ها و روزنامه‌ها که در اینترنت رایگان است پول بپردازند. برای مثال آبونمان روزنامه نیویورک تایمز برای کیندل ماهانه حدود 14 دلار است. آمازون گفت که پیاده کردن کتاب از طریق این شبکه روی کیندل کمتر از یک دقیقه وقت می‌گیرد.

می‌توان حافظه کیندل را با کارت‌های حافظه اس.دی افزایش داد، اما آمازون یک نسخه از هر کتاب فروخته شده برای مشتری نگاه می‌دارد که همیشه امکان پیاده کردن مجدد آن وجود خواهد داشت. باتری این دستگاه باید پس از 30 ساعت استفاده شارژ شود. از طریق کیندل می‌توان به نسخه آمریکایی دیکشنری آکسفورد و ویکی پدیا دسترسی داشت.

اوایل ماه نوامبر سونی دومین مدل کتابخوان دیجیتال خود را عرضه کرد. در ماه جاری همچنین شرکت اپسون سیکو، یک نمونه نمایشی از کتابخوان الکترونیکی خود را به نمایش گذاشت اما نگفت چه زمانی آن را عرضه خواهد کرد.

کد خبر 37833

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار