جف بزوس مالک و موسس سایت و فروشگاه آنلاین آمازون اولین بار در سال ۱۹۹۴ فروشگاه آنلاین خود را با فروش کتاب آغاز کرد. به تازگی ویدیویی در فضای مجازی منتشر شده که نشان می دهد چرا او کارش را آغاز کرد.

جف بزوس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فست کامپنی، جف بزوس مالک و موسس سایت و فروشگاه آنلاین آمازون نخستین بار در سال ۱۹۹۴ فروشگاه آنلاین خود را با فروش کتاب آغاز کرد تا چند وقت پیش کسی نمی‌دانست چرا او این سایت را با فروش کتاب افتتاح کرد. در سال‌های گذشته بارها تحلیل‌های مختلفی درباره چرایی این صورت گرفته است ولی اخیراً ویدیویی از صحبت‌های بزوس در فضای مجازی پخش شده است که به همه این سوال‌ها پاسخ داده است.  
 
در دهه ۹۰ میلادی محبوب‌ترین کالاهای فروش رفته در بازار آمریکا کتاب و سی‌دی موسیقی بود ولی بزوس کتاب را برای فروشگاه نوپای خود انتخاب کرد. در این ویدیوی قدیمی مربوط به ۲۲ سال پیش مالک سایت آمازون در یک کنفرانس برگزار شده در جمع کتابداران آمریکایی علت شروع کارش را با کتاب توضیح می‌دهد.
 
بزوس جوان در کنفرانس کتابداران آمریکایی در سال ۱۹۹۷ می‌گوید: قبل از افتتاح آمازون در نیویورک برای یک موسسه مالی اعتباری کار می‌کردم و در آن شهر متوجه شدم که کاربران وب در حال افزایش هستند و ایده فروش کتاب به ذهنم رسید ولی بین دو کالای موسیقی و کتاب مردد بودم. من کتاب را انتخاب کردم چون با وجود اینکه موسیقی در دهه ۹۰ جزء محبوب‌ترین آیتم‌های بازار آمریکا بود ولی به وسعت و اندازه بازار کتاب نبود.
 
هرچند موسیقی محبوب بود و سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌توانست موفق شود. ۲۰۰ هزار سی‌دی موسیقی در روز در آن سال‌ها فروش می‌رفت ولی من کتاب را انتخاب کردم چون در آن سال ۳ میلیون کتاب در کل جهان چاپ می‌شد که تنها نیمی از آن مربوط به کتاب‌های انگلیسی زبان بود. پس وسعت کتاب بیشترین بود.
 
بزوس در این کنفرانس خطاب به کتابداران می‌گوید کتاب وسعت بسیار بیشتری از کالاهای دیگر دارد. در همه زمینه‌ها و مشاغل کتاب چاپ می‌شود و هیچ کالای دیگری در این ابعاد وجود ندارد.

کد خبر 470852

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

پر بیننده‌ترین اخبار سرویس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی