همشهری‌آنلاین: رابرت موگابه، رئیس جمهور زیمبابوه گفت نه قصد مردن دارد و نه می‌خواهد از سمتش کناره‌گیری کند و هیچ کس در حد توان و دانش سیاسی او نیست که بتواند جانشینش شود.

 رابرت موگابه، رئیس‌جمهور ۹۳ ساله زیمبابوه که از زمان استقلال این کشور آفریقایی از انگلیس در دهه ۸۰ میلادی بر آن حکمرانی می‌کند، از نزدیک زیر ذره‌بین مردم کشورش است و آنها سلامت او را به شدت تحت‌نظر دارند.

مردم زیمبابوه می‌ترسند در صورت مرگ موگابه و بدون این‌که برای خودش جانشین انتخاب کرده باشد، کشور دچار ناآرامی شود.

موگابه در یک تجمع در چینهویی در جمع ده‌ها هزار تن از حامیانش گفت که پزشکان اخیرا با گفتن این‌که او استخوان‌بندی قوی و سالمی دارد،‌ شگفت‌زده‌اش کرده‌اند.

موگابه در سال جاری میلادی سه بار به سنگاپور رفت تا آزمایش‌هاي پزشکی روتین را انجام دهد و چکاپ شود.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز،رئیس‌جمهور ۹۳ ساله زیمبابوه همچنین به حامیانش گفت: این دقیقا چیزی است که من به شما می‌گویم. رئیس‌جمهورتان نمی‌رود. رئیس‌جمهورتان نمی‌میرد. من بیمار نیستم و چهار ستون بدنم سالم است. من خیلی خوب و قدرتمند هستم.

مساله تعیین جانشین به یک امر بسیار مهم و عامل اختلاف در بین حزب حاکم زیمبابوه بدل شده است.

روز پنجشنبه، گریس موگابه، همسرش رابرت موگابه را برای تعیین جانشین ترجیحی به چالش کشید و بار دیگر روز شنبه هفتم مرداد این مساله را بازگو و اعلام کرد که موگابه باید روندی را برای انتخاب جانشین در نظر بگیرد.

موگابه گفت، اگرچه برخی از مقام‌های حزب می‌خواهند جانشین من شوند، اما من کسی را به حد خودم مقتدر و توانمند نمی‌بینم که بتواند جانشینم شود و اوضاع کشور را به دست بگیرد!

کد خبر 377760

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha