همشهری آنلاین: همزمان با پیشروی نیروهای مقاومت در ارتفاعات عرسال و آزادسازی منطقه وسیعی از اراضی تحت اشغال تروریست‌ها، بسیاری از رقیبان و مخالفان داخلی حزب الله چاره‌ای جز اعتراف به اهمیت و ارزش این عملیات نمی‌بینند. این مساله در تحلیل‌های مطبوعاتی تحلیلگران مختلف لبنانی به روشنی نمود پیدا کرده است.

چرخش موضع مخالفان حزب الله پس از عملیات پیروزمندانه ارتفاعات عرسال
  • الجمهوریه: جنگ در ارتفاعات عرسال مانند جنگ مقاومت با دشمن اسرائیلی است | عنادورزی بی فایده است

روزنامه الجمهوریه که موضع منفی آن در قبال اصل عملیات و نیز انجام آن از سوی مقاومت بر کسی پوشیده نیست در مطلبی نوشت: اتفاقاتی که در بلندی های عرسال در حال وقوع است جنگی است که صرفا بعد سوری یا لبنانی ندارد بلکه از بعد بین المللی برخوردار است. همه دنیا از آمریکایی ها گرفته تا روس ها و اروپایی ها و حتی عرب ها به ویژه آنهایی که در حکم صندوقچه حمایت مادی و معنوی از تروریست ها بودند و به یک اشاره در صندوق هایشان را بستند مشاهده می کنند که تروریسم از سوریه گرفته تا عراق و لبنان در حال فروپاشی است و به نظر می رسد چراغ سبز بسیار مهمی در پشت این قضایا وجود دارد. علاوه بر اینکه در لبنان هم دلایلی در تایید این جنگ وجود دارد چراکه باعث حمایت از لبنان در وضعیت کنونی و آینده می شود.

این روزنامه افزود: بخشی از خاک لبنان تحت اشغال تروریست ها بود و حزب الله همانطور که در جنوب لبنان مقابل رژیم اشغالگر صهیونیستی ایستاد امروز اقدام به آزاد سازی این منطقه اشغال شده کرده تا سلول های سرطانی تروریسم را از آن ریشه کن سازد. البته نباید نقش ارتش را به عنوان شریک در این عملیات نادیده گرفت.

الجمهوریه نتیجه گرفت: برای همین نیز نبرد ارتفاعات عرسال موجب حمایت از لبنان و مایه آسودگی خاطر مردم اعم از مسیحی و سنی و شیعه می شود. این نبرد خواسته همه لبنانی هاست و فرقی نمی کند عده ای بخواهند سر خود را در برف فرو کرده و همچنان بنای عنادورزی داشته باشند.

  • الاخبار: عملیات ارتفاعات عرسال باعث انزوای دشمنان مقاومت شده است

روزنامه «الاخبار» نوشت: مناطقی که جبهه النصره در بلندی های عرسال اشغال کرده بود یکی پس از دیگری از سیطره این گروه خارج می شود. پیشروی چشمگیر نیروهای مقاومت (آزاد سازی حدود 70 درصد از اراضی تحت اشغال جبهه النصره) مقدمه ای برای پاکسازی کامل گروه «ابومالک التلی» و پایان مرحله اول از جنگ است و بعد از آن نوبت به مرحله دوم یعنی آزاد سازی مناطق تحت اشغال داعش خواهد رسید.

الاخبار با اشاره به پیروزی مقاومت در سال 2000 میلادی و آزاد سازی جنوب لبنان از دست اشغالگرن صهیونیست و نیز پیروزی در جنگ 33 روزه سال 2006 نوشت: یک بار دیگر مقاومت حزب الله نشان داد که با ایستادن در برابر گروه های تروریستی در سال 2012 و آزاد سازی ارتفاعات عرسال، خود را به عنوان حامی کشور و آزاد کننده خاک اراضی آن مطرح کرد.

این روزنامه افزود: در شرایطی که دولت از میدان انجام مسئولیت غایب است و دستگاه سیاسی کشور عاجز از آن است که در حمایت از تمامیت ارضی کشور تصمیم بگیرد، کشور پشت و پناهی جز مقاومت که با نثار خون رزمندگانش و با پشتوانه تجربه چند ده ساله به دفاع از آن برخیزد ندارد. اینها دیگر واقعیت هایی نیست که صرفا عده کمی از لبنانی های طرفدار مقاومت نسبت به آن باور داشته باشند، بلکه ابراز همبستگی ها با مقاومت، مرز بین گروه های سیاسی و صف بندی ها طائفه ای را در نوردیده و ملاحظه می کنیم که بسیاری از شخصیت های سیاسی و هنرمندان و فعالان فرهنگی و رسانه هایی که در درون علاقه ای هم به مقاومت ندارند از عملیات این روزها در ارتفاعات عرسال حمایت به عمل آورده اند.

به نوشته این روزنامه گروه هایی که با مقاومت دشمنی می ورزیدند به انزوا رفته اند و صدای دیروزشان به گوش کسی نرسید. حتی جریان المستقبل هم احساس کسی را دارد که در ورطه ای گرفتار شده باشد برای همین نیز از اعلام موضع در این خصوص طفره می رود و صرفا از ارتش حمایت کرده و سخن از «جنگ بی فایده» به میان می آورد و طرفداران آن در شبکه های اجتماعی آرزو می کنند نبرد طولانی شود تا هر دو طرف درگیر دچار ضرر و زیان شوند!

  • البناء: عملیات ارتفاعات عرسال عاملی برای تقویت توان بازدارندگی در برابر اسرائیل و آمریکا

روزنامه البناء نیز در تحلیلی در این خصوص آورده است: زمانی که نیروهای حزب الله و ارتش سوریه کار آزاد سازی این مناطق را به پایان برسانند و موفق به نابودی کامل تروریست ها شوند معنایش این است که:

اولا ماموریت صدها رزمنده مقاومت که در داخل خاک لبنان وظیفه مراقبت شبانه روزی از مرزهای لبنان و سوریه را بر عهده داشتند به اتمام رسیده و این نیروها می توانند در مرزهای لبنان با فلسطین مستقر شوند تا مبادا سردمداران تل آویو به فکر ماجراجویی در این منطقه بیفتند. این خود باعث تقویت توان بازدارندگی مقاومت نه تنها در لبنان بلکه در سوریه و مناطق دیگر می شود. همچنین این احتمال وجود دارد که بخشی از این نیروها به مرزهای لبنان با فلسطین و برخی دیگر نیز برای مبارزه با باقیمانده گروه های تروریستی به داخل سوریه منتقل شوند و دست اسرائیل و آمریکا را از ارتش سوریه و نیروهای حزب الله در سوریه کوتاه سازند.

دوم اینکه بعد از سپردن منطقه به پلیس و نیروهای امنیتی، پاکسازی گروه های تروریستی در جبهه های داخل سوریه سرعت بیشتری خواهد گرفت و این مساله منجر به تقویت توان بازدارندگی در برابر تهدیدهای اسرائیل و آمریکا در داخل خاک سوریه خواهد شد.

  • النهار: سکوت دولت هدفمند و حساب شده است

روزنامه النهار نیز نوشت: در محافل سیاسی داخل لبنان تلاش زیادی می شود تا از اهمیت نبرد حزب الله با گروه های تروریستی در ارتفاعات عرسال فروکاسته و آن را در راستای جنگ سوریه و امتداد جغرافیایی آن معرفی کنند. این مساله باعث شده دولت در برابر این عملیات سکوت کامل اختیار کند و چشم خود را بر رویدادهای جاری ببندد. عده ای بعید نمی دانند که این موضع مقامات رسمی کشور در قبال عملیات عرسال از روی هدف و هماهنگ شده باشد.

به نوشته النهار به باور این عده، موضع گیری یاد شده بیشتر برای این است که برخی تبعات داخلی ناشی از این عملیات را کنترل کرده و مانع از ترسیم چشم انداز سیاسی در مرحله بعد از عملیات نشود.

النهار در پایان نوشت: واقعیت آن است که نبرد ارتفاعات عرسال فقط به کار گروه های تروریستی مسلح در این منطقه پایان نمی دهد بلکه سرنوشت دو گروه تروریستی جبهه النصره و داعش را در چارچوب وسیعتری روشن می کند.

کد خبر 377197

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار