همشهری آنلاین: چین به آمریکا هشدار داد که حق ندارد بر اساس قوانین داخلی خود کشورهای دیگر را تحریم کرده و تحت فشار اقتصادی قرار دهد.

به گزارش ایرنا، این در شرایطی است که آمریکا می‌گوید در حال آماده کردن فهرستی از شرکت‌هایی است که به دلیل ارتباط با کره شمالی تحریم خواهند شد و برخی از آنها چینی هستند.

وزارت امور خارجه چین در بیانیه‌ای آورده است که پکن قطعنامه‌های شورای امنیت را مراعات کرده و در تجارت با کره شمالی مرتکب تخلف نشده است.

تازه‌ترین آمارهای چین هم نشان می‌دهد که واردات زغال سنگ این کشور از کره شمالی تا ۷۵ درصد کاهش یافته است که جزو تحریم‌های سازمان ملل محسوب می‌شود.

در بیانیه وزارت خارجه چین از بابت برنامه‌های تحریمی آمریکا ابراز نگرانی شده و آمده است که آمریکا نمی‌تواند در خارج از چارچوب سازمان ملل شرکت‌ها و بانک‌های چینی را تحریم کند.

این کشور به رغم این اعتراضات، مدتی قبل چند فرد و شرکت و یک بانک چینی را به دلیل ارتباطات تجاری با کره شمالی تحریم کرده بود.

همزمان «گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز در سخنانی اعلام کرد که هیچ کشوری حق ندارد قوانین داخلی خود را با تحریم بر دیگر کشورها اعمال کند.

در شرایطی که تصور می‌شد روابط چین و آمریکا رو به بهبود است، واشنگتن از نقش پکن در حل مساله هسته‌ای شبه جزیره کره ابراز نگرانی کرده و تلاش‌های این کشور را ناکافی دانسته و گفته است تحریم‌های تجاری روی شرکت‌های چینی مرتبط با کره شمالی اعمال خواهد کرد.

شماری از مقام های آمریکا به گزارش تارنمای چاینا ارگ چین گفته‌اند که دولت دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در حال مقدمه‌چینی برای تحریم چند بانک کوچک و شماری از شرکت‌های چینی است که با کره شمالی معامله می‌کنند.

سخنگوی چین گفت که نمی‌تواند گزارش‌های مربوط و اظهارات مقام‌های آمریکایی را تایید کند اما می‌داند که واشنگتن چنین حقی ندارد.

کد خبر 376183

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار