همشهری آنلاین: پنل‌هایی در یکی از خیابان‌های لندن نصب شده که انرژی راه رفتن رهگذران را جمع‌آوری و به برق برای روشنایی خیابان تبدیل می‌کند. همچنین نیمکت‌هایی با قابلیت پاکسازی هوا در آن نصب شده‌اند.

قدم بزنید؛ تخفیف بگیرید!

به گزارش مهر، خیابانی در یکی از مناطق شلوغ و پرتردد لندن اکنون به محلی آرام و حافظ محیط زیست تبدیل شده که با استفاده از انرژی گام‌های رهگذران برق مورد نیاز خیابان تامین می‌شود.

به عبارت دیگر این منطقه که در آن فروشگاه‌های خرده فروشی متعددی وجود دارد، به "نخستین خیابان هوشمند جهان" تبدیل شده است. در این طرح جدید علاوه بر مبارزه با آلودگی، نوعی فناوری حافظ محیط زیست ترکیب شده است.

این خیابان که "برد" نام دارد در حوالی منطقه وست انداست. خیابان‌های اطراف برد شلوغ و پرتردد هستند به همین دلیل طراحان، خیابان برد را طوری طراحی کرده‌اند تا رویای آرامش را به عابران تلقین کند. این خیابان با کفپوش‌هایی از شرکت Pavegen فرش شده که هنگام راه رفتن افراد روی آن انرژی تولید می‌کند.

هر یک از پانل‌های V۳ این خیابان قطری معادل ۵۰۰ میلی‌متر دارد و می‌تواند گام‌های افراد را به ۵ وات انرژی تبدیل کند. همچنین خیابان برد با جمع‌آوری انرژی جنبشی رهگذران آن را به الکتریسیته تبدیل و برای روشنایی چراغ‌های خیابان و پخش موسیقی در خیابان استفاده می‌کند. باقی‌مانده انرژی نیز برای فعال کردن فرستنده‌های بلوتوث به کار می‌رود.

افرادی که در خیابان قدم می‌زنند می‌توانند با کمک تلفن هوشمند خود ببینند گام‌های آنان چه میزان انرژی تولید می‌کند.

درهمین راستا حتی اپلیکیشنی طراحی شده که با توجه به میزان و تعداد گام‌های فرد در خیابان به او تخفیف از مغازه‌های مختلف و کوپن خرید جایزه می‌دهد.

بلندگوهای کنار این مسیر نیز با پخش صدای پرندگان محیط را آرام‌تر می‌کنند.

همچنین شرکت Air Lab نیمکت‌های Clear Air Bench را در این مکان نصب کرده است. این نیمکت هوای پشت سر خود را به درون می‌کشد، گازهای آلاینده را از آن حذف می‌کند، سپس هوای پاک را دوباره به محیط برمی‌گرداند.

کد خبر 375220

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha