همشهری آنلاین: مطالعه جدید بر روی حیوانات آزمایشگاهی نشان می‌دهد یک نوع اسیدچرب اُمگا ۳ آسیب جدی به کبد را متوقف می‌سازد.

اسیدچرب اُمگا ۳ از آسیب کبدی پیشگیری می‌کند

به گزارش خبرنگار مهر، یافته‌های محققان دانشگاه ایالتی اورگن آمریکا نشان می‌دهد مکمل «اسید داکوزاگزازنئیک» (DHA)، یکی از مهم‌ترین اسیدهای چرب اُمگا۳، موجب توقف روند پیشرفت کبدچرب غیرالکلی در تبدیل به سیروز کبدی یا سرطان کبد می‌شود.

مشخصه کبدچرب غیرالکلی که التهاب کبد، فشار اکسایشی و فیبروز است، فاکتور بسیار پرخطری برای ابتلا به سیروز کبدی و سرطان کبد است.

طبق اعلام سازمان غذا و دارو آمریکا، پیش بینی می‌شود این بیماری تا سال ۲۰۲۰ علت اصلی پیوند کبد باشد درحالی که هنوز هیچ درمان پزشکی تاییدشده‌ای برای آن وجود ندارد.

محققان در یک مطالعه ۱۰ ساله دریافتند مرگ ناشی از سیروز و بیماری‌های کبدی به ترتیب در ۲۰ و ۱۲ درصد بیماران مبتلا به کبدچرب غیرالکلی اتفاق افتاد. زمانی که افراد مبتلا به کبدچرب غیرالکلی بررسی شدند، دارای میزان بسیار پایین اسیدچرب اُمگا۳ بودند. زمانی که این میزان اسیدچرب افزایش یافته بود، روند بیماری متوقف شده بود.

اسیدهای چرب اُمگا۳، مسیرهای مهم بیولوژیکی از جمله سنتز اسیدچرب، اکسایش، تجزیه تری‌گلیسیریدها یا چربی‌های موجود در خون را تنظیم می‌کند. به نظر می‌رسد این اسیدچرب در ترمیم کبد آسیب دیده نقش داشته باشد.

بالاترین میزان این اسیدچرب امگا۳ در ماهی‌های چرب نظیر سالمون، خال مخالی، ماهی تن و ساردین یافت می‌شود، اگرچه به میزان کم هم در برخی مواد خوراکی نظیر گوشت مرغ، جگر، زرده تخم مرغ، و برخی انواع جلبک وجود دارد.

 

کد خبر 375080

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha