همشهری آنلاین: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی با اشاره به اجرای طرح‌های احیای دریاچه ارومیه در دولت تدبیر و امید گفت: حدود یک میلیارد و ۵۷۱ میلیون و ۴۰۰ هزار مترمکعب آب از سدهای اقماری این استان به این دریاچه منتقل شده است.

انتقال ۱.۵ میلیارد مترمکعب آب سدهای آذربایجان غربی به دریاچه ارومیه

به گزارش ایرنا، کیومرث دانشجو روز یکشنبه گفت: این میزان آب از سدهای بوکان، شهرچای ارومیه، سد مهاباد، حسنلوی نقده، زولای سلماس و ساروق تکاب به سمت دریاچه ارومیه هدایت شده و بیشترین میزان از سد بوکان بوده است.

وی اضافه کرد: علاوه بر آن در یک اقدام ضربتی و قابل توجه در 2 سال گذشته بیش از 350 کیلومتر از رودخانه‌ها و انهار آذربایجان غربی لایروبی شده که شامل 60 کیلومتر لایروبی رودخانه‌های سیمینه‌رود، گدارچای، مهابادچای، باراندوز، زولاچای و روضه چای و 290 کیلومتر انهار اقماری این رودخانه‌هاست.

وی اظهار کرد: لایروبی و اجرای طرح اتصال زرینه‌رود به سیمینه‌رود در جنوب دریاچه ارومیه نیز از جمله مهم‌ترین اقدامات در این حوزه است که می‌توان آن را از عوامل مهم تثبیت و افزایش تراز آبی دریاچه ارومیه دانست.

وی افتتاح سد سیلوه و طرح انتقال آب جلدیان به دریاچه ارومیه را گامی بلند در راستای احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد و ادامه داد: با اجرای کامل طرح انتقال آب حوضه به حوضه از این طریق می‌توان سالانه صدها میلیون مترمکعب آب را به بستر دریاچه ارومیه هدایت کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی با اشاره به فعالیت 70 اکیپ گشت و بازرسی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه برای مقابله با برداشت غیرمجاز آب، بیان کرد: جمع‌آوری 142 دستگاه تجهیزات حفاری غیرمجاز، جمع‌آوری 924 دستگاه موتور پمپ غیرمجاز، انسداد حدود هزار و 700 حلقه چاه غیرمجاز، جلوگیری از حفر 304 حلقه چاه غیرمجاز و اضافه برداشت 208 حلقه چاه مجاز از جمله نتایج فعالیت این تیم‌ها به شمار می‌رود.

دانشجو گفت: خرید چهار هزار و 500 دستگاه کنتور هوشمند آب و برق، نصب هزار و 829 دستگاه تابلو کنتورهای هوشمند آب و برق و برق‌رسانی به 85 حلقه چاه مجاز از دیگر اقدامات در این حوزه به شمار می‌رود.

طبق اين گزارش، دریاچه ارومیه، دومین دریاچه شور جهان بوده که در 2 دهه گذشته با بحران شدید آبی مواجه شده و بررسی کارشناسان بیانگر این نکته است که مدیریت منابع آبی در بخش کشاورزی آذربایجان غربی در این مدت به خوبی انجام نشده و کشاورزی سنتی از مهم‌ترین علل بروز مشکل کم‌آبی در دریاچه بوده است.

در اوایل آغاز به کار دکتر روحانی که توجه به حفاظت محیط زیست در ردیف مهم‌ترین برنامه‌های دولت یازدهم قرار گرفت، مصوبه‌های 26 گانه‌ای به تصویب رسید تا این زیست بوم ارزشمند از خطر نابودی نجات یابد.

این مصوبه‌ها در ادامه به 44 مصوبه افزایش یافت و هم اکنون ستاد احیا دریاچه ارومیه در سطح ملی و استانی در حال اجرای این مصوبه هاست.

تراز اکولوژیک این دریاچه یک هزار و 274 متر و 10 سانتی‌متر از سطح آب‌های آزاد است که هم اکنون با وجود افزایش پهنه آبی آن حدود سه متر با این تراز فاصله دارد.

دریاچه ارومیه در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه قرار است تا ظرف مدت 10 سال به سطح تراز اکولوژیک خود برسد و یکی از مهم‌ترین مصوبه‌های این ستاد کاهش 40 درصدی مصرف آب کشاورزی در حوضه آبریز این دریاچه به واسطه انتقال آب با لوله‌های پلی‌اتیلنی از منبع تامین تا سر مزرعه است.

در سال‌های 93 و 94 در مجموع 414 کیلومتر عملیات انتقال آب با لوله پلی‌اتیلنی به اجرا درآمده و 12 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی شهرستان‌های آذربایجان غربی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، تحت پوشش انتقال آب مدرن قرار گرفته است.

طرح تشکیل و تجهیز شبکه سنجش منابع آب سطحی و زیرزمینی استان نیز در راستای اجرای مصوبه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه در زمان حاضر 68 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

تصفیه‌خانه گلمان که از دیگر طرح‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه برای احیای نگین آبی آذربایجان است، در سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد و سالانه 2.5 میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه روانه می‌شود.

تاکنون ستاد احیای دریاچه ارومیه 100 میلیارد ریال برای مقابله با ریزگردهای این دریاچه هزینه کرده است.

کد خبر 372853

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار