همشهری آنلاین: مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: هرگونه آلودگی و تخریب غیرقابل جبران در ارتباط با تالاب‌ها باید کاملاً متوقف شود.

هرگونه آلودگی و تخریب غیرقابل جبران در تالاب‌ها متوقف شود

به گزارش مهر، حسینعلی ابراهیمی ‌کارنامی درباره قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌ها اظهار کرد: قانون حفاظت از تالاب‌ها اردیبهشت ماه امسال تصویب شد و مورد تأیید شورای نگهبان قرار گرفت و اجرا می‌شود.

وی با بیان این که در برنامه‌های توسعه به‌ویژه برنامه پنجم توسعه به بحث تالاب و عدم هزینه برداشت صنعتی معدنی تالاب توجه شده است، اضافه کرد: با توجه به این مهم نیاز بود قانون جامع خاص برای تالاب‌ها مورد تصویب قرار گیرد و با پیگیری سازمان حفاظت محیط زیست و لایحه دولت به تصویب مجلس رسید.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با اشاره به این که قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌ها مشتمل بر ۵ ماده و ۳ تبصره است، افزود: حتی منابع اعتباری آن مشخص شده و دستگاهی که باید تشخیص دهد خسارتی که به تالاب وارد شد چه میزان بوده در این قانون آمده است.

ابراهیمی‌ کارنامی با تأکید بر این که هرگونه آلودگی و تخریب غیرقابل جبران در ارتباط با تالاب‌ها باید کاملاً متوقف شود، خاطرنشان کرد: در قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌ها ۶ ماه به محیط زیست فرصت داده شده تا آيین‌نامه اجرایی را به تصویب هیأت وزیران برساند تا ملاک عمل برای همه دستگاه‌ها باشد.

وی تصریح کرد: بحث حق‌آبه تالاب‌ها بارها و در ادوار مختلف از سوی وزیر نیرو و معاون وزیر نیرو اعلام شده و میزان و نحوه سنجش مورد بحث بین محیط زیست و وزارت نیرو بود که باید نیاز آبی توسط محیط زیست تعیین شده و وزارت نیرو نیز مکلف شده تا نسبت به تخصیص و تأمین منابع اقدام کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران درباره ورود گونه‌های بومی، غیربومی، جانوری و گیاهی به تالاب‌ها، ادامه داد: در این زمینه باید فهرستی توسط سازمان حفاظت محیط زیست تهیه شود.

ابراهیمی کارنامی بیان کرد: در این قانون محیط زیست از پرداخت هزینه دادرسی معاف شده است؛ چرا که هزینه دادرسی موجب اطاله دادرسی و طرح دعوی شده و از کم و کیف قضیه کاسته می‌شود.

وی در مورد میزان جرايم در این قانون، گفت: میزان جریمه در ماده چهار این قانون برای نخستین‌ بار ۳ تا ۵ بار و برای بار دوم ۶ تا ۸ برابر خسارت وارده که محیط زیست برآورده می‌کند در نظر گرفته شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران ادامه داد: خسارتی که دریافت می‌شود ۱۰۰ درصد در بودجه سنواتی به حساب صندوق ملی محیط زیست واریز شده و برای مسائل محیط زیست مطرح خواهد شد.

ابراهیمی کارنامی در پایان گفت: قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌ها، قانون کامل و جامعی است که منتظر هستیم آیین‌نامه اجرایی این قانون تدوین و ابلاغ شود.

کد خبر 372842

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار