مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۷
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: دولت کلمبیا و چریک‌های مسلح انقلابی این کشور موسوم به فارک توافق کرده‌اند تا ضرب‌الاجل برای خلع سلاح‌ این گروه چریکی را تا ۲۰ روز دیگر تمدید کنند.

 خوآن مانوئل سانتوس، رئیس‌جمهور کلمبیا این موضوع را  از سوی دو طرف  پس از آن مطرح كرد که تاخیر لجستیکی باعث به تاخیر افتادن روند خلع سلاح توسط گروه فارك شد.

دولت بوگوتا و نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا موسوم به فارک توافقی را اواخر سال گذشته میلادی امضا کردند و به درگیری 52 ساله پایان دادند. این درگیری بیش از 220 هزار کشته برجای گذاشت.

براساس این توافق، که مردم کلمبیا آن را در یک رفراندوم قبول نکردند اما از طریق کنگره به تایید رسید، تمامی چریک‌ها باید در اردوگاه‌های خاص در سراسر کشور ساکن شده و تمامی سلاح خود را به سازمان ملل تحویل دهند که بر روند این مساله نظارت دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز،فرماندهان چریک‌های فارک نسبت به این مساله شکایت داشته‌اند که روند 180 روزه تحویل سلاح که امروز سه شنبه 9 خرداد تمام می‌شد؛ برای این کار کافی نیست چون ساخت اردوگاه‌های ویژه برای آنها به تاخیر افتاده است.

رئیس جمهور کلمبیا در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: در یک توافق مشترک با چریک‌های فارک و سازمان ملل مشخص شد که روند خلع سلاح 20 روز دیگر تمدید شود تا برنامه ساخت اردوگاه‌ها تکمیل شود. تمدید مهلت خلع سلاح فارک هیچ تاثیری بر اصل قضیه نمی‌گذارد و هر دو طرف به تعهداتشان پای‌بند هستند.

نزديك به 7000 چریک در 26 اردوگاه از آغاز سال جاری میلادی ساکن شده‌اند. برخی از فرماندهان این گروه چریکی به دلیل ارتکاب جرایم جنگی تحت پیگرد قرار خواهند گرفت اما اکثریت این چریک‌ها عفو می‌شوند و با حمایت دولت به زندگی عادی و در میان مردم باز خواهند گشت.

اوایل ماه جاری میلادی دادگاه قانون اساسی کلمبیا تایید قوانین مربوط به توافق صلح را به چالش کشید که به عقیده فارک تهدیدی برای روند مذکور است.

کد خبر 371841

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار