همشهری آنلاین: مصرف منظم پروبیوتیک‌ها که به خاطر فایده برای سیستم گوارشی معروف هستند احتمالا موجب تسکین علائم افسردگی نیز می‌شوند.

بهبود افسردگی با مصرف پروبیوتیک‌ها

به گزارش خبرنگار مهر، یافته‌های محققان دانشگاه مک مستر کانادا نشان می‌دهد افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر (IBS) بعد از مصرف پروبیوتیک خاص در مقایسه با گروه افراد مبتلا به IBS که دارونما مصرف کرده بودند دو برابر شاهد بهبود بیشتر علائم افسردگی همزمان با این بیماری بودند.

سندروم روده تحریک پذیر بر روده بزرگ تاثیر گذاشته و بیماران دچار دل درد و تغییر در عادات اجابت مزاج نظیر اسهال و یبوست می‌شوند. معمولا این افراد دچار اضطراب مزمن یا افسردگی هم هستند.

پرمیسل برکیک، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «این مطالعه نشان می‌دهد مصرف یک نوع پروبیوتیک خاص می‌تواند موجب بهبود علائم روده و همچنین مشکلات روانی در بیماران مبتلا به IBS شود.»

همچنین این مطالعه نشان می‌دهد محیط باکتریایی روده‌ها ارتباط مستقیمی با مغز دارد و باکتری‌ها بر رفتار تاثیر می‌گذارند. در این مطالعه، محققان ۴۴ فرد بزرگسال مبتلا به IBS را که مبتلا به اضطراب یا افسردگی خفیف تا متوسط هم بودند تحت مطالعه قرار دادند.

این افراد به مدت ۱۰ هفته تحت مطالعه بودند بطوری که نیمی از آن‌ها روزانه پروبیوتیک Bifidobacterium longum NCC۳۰۰۱ و نیمی دیگر دارونما مصرف می‌کردند.

در هفته ششم، ۱۴ نفر از ۲۲ بیمار، یا ۶۴ درصد بیماران مصرف کننده پروبیوتیک شاهد کاهش علائم افسردگی بودند. درحالی که در هفت نفر از ۲۲ بیمار مصرف کننده دارونما (یا ۳۲ درصد) علائم افسردگی کاهش یافته بود.

کد خبر 371545

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار