سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۱:۰۱
۰ نفر

انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه پر از شگفتی بود؛ انتخاباتی که از آن جوانی بیرون آمد که می‌گوید به‌دنبال نزدیک کردن چپ و راست سیاسی در فرانسه نیست بلکه به‌دنبال گرد هم آوردن مردم فرانسه است.

فرانسه نامزدها

او مي‌گويد به‌دنبال بازسازي كشور است؛ بازسازي اقتصاد و جامعه چندپاره شده فرانسه.امانوئل ماكرون 39ساله از ابتدا شعار «نه چپ؛ نه راست» سر ‌داد و وعده‌اش به لرزه درآوردن نظام سياسي در فرانسه بود. او شامگاه يكشنبه چنين كرد. ماكرون با كسب 66درصد آرا، مارين لوپن، كهنه‌كار سياست در حزب راست افراطي جبهه ملي را شكست داد و پيروز دور دوم انتخابات شد. اين دو در دور اول، احزاب بزرگ فرانسه را پشت سر گذاشته بودند تا انتخاباتي بي‌سابقه را در تاريخ سياسي فرانسه رقم بزنند.

ماكرون ساعتي پس از پيروزي‌اش قول داد در 5 سالي كه زمان دارد «هركاري بتواند انجام دهد تا جامعه ترك‌ برداشته فرانسه را ترميم كند تا ديگر هيچ‌كسي مجبور نشود به سياسيون افراطي‌ رأي دهد». پس از خروج انگليس از اتحاديه اروپا، پيروزي ماكرون كه وعده تقويت اين سازمان را داده بود، نجات ايده اروپاي واحد و اتحاديه اروپا دانسته‌اند. ماكرون قول داد همزمان مدافع فرانسه و اروپا باشد.

امانوئل ماكرون كه پيش ازاين در هيچ انتخاباتي در فرانسه نامزد نشده بود، تنها يك سال پس از تاسيس حزبش يعني حزب «حركت به جلو» موفق شد با پيروزي در انتخابات كليددار كاخ اليزه شود. رئيس‌جمهور جوان فرانسه در ميان هوادارانش گفت: «يك سال پيش همه مي‌گفتند اين غيرممكن است؛ اما آنها فرانسه را نشناخته بودند.»

فرانسه‌اي كه ماكرون از آن سخن مي‌گويد اما متفاوت‌تر از هميشه است. او يكشنبه آينده سوگند ياد مي‌كند تا اين كشور را در دومين سال اجراي وضعيت فوق‌العاده امنيتي تحويل بگيرد. حملات بي‌سابقه تروريستي در فرانسه طي سال‌هاي 2015و 2016جان بيش از 230نفر را گرفت تا ناامني سراسر اين كشور را فرا بگيرد. فارغ‌از اين، فرانسه جزو كشورهايي است كه هنوز از زير فشار بحران اقتصادي سال2008 اروپا و جهان كمر راست نكرده است. نرخ بيكاري در اين كشور از مرز 10درصد گذشته و روزبه‌روز به آمار نيروي جوان بيكار آن اضافه مي‌شود. با اين همه، ماكرون وعده شروع «فصلي تازه» در تاريخ فرانسه داده است؛ وعده «اميد» به نااميدان فرانسوي.

  • امانوئل ماكرون كيست؟

تا همين 3سال پيش كسي در فرانسه «امانوئل ماكرون» را نمي‌شناخت اما او حالا جوان‌ترين رئيس‌جمهور فرانسه است. ماكرون در دبيرستان «هنري چهارم» در پاريس تحصيل كرد؛ جايي كه خيلي‌ از فرانسوي‌ها آرزويش را دارند. اين دبيرستان را «نخبه‌پرور» مي‌دانند. او 29ساله كه بود با معلم سابقش ازدواج كرد كه 20سال از خودش بزرگ‌تر بود.

در دوره كوتاهي كارمند دولت بود اما خيلي زود به دنياي بانك‌داري وارد و كارشناس پولي و بانكي شد. پيش از آن چند سالي هم فلسفه خواند. حدود 11سال پيش با فرانسوا اولاند آشنا شد و در دولت اولاند به‌عنوان مشاور اقتصادي‌اش فعاليت داشت. در سال 2014اولاند ماكرون را به‌عنوان وزير اقتصاد معرفي كرد اما او خيلي زود موقعيتش در دولت را متزلزل ديد و تصميم گرفت استعفا دهد. دليلش تاسيس حزب «حركت به جلو» بود. هواداران اين حزب، بيشتر جوانان و تحصيلكرده‌هاي فرانسه هستند.

ماكرون در انتخابات از روش‌هاي تبليغاتي باراك اوباما در سال 2008استفاده كرد و از برخي مشاوران او هم كمك گرفت. موضع‌گيري‌هاي ماكرون در قبال اتحاديه اروپا باعث شد رهبران اروپايي ازجمله مركل از او حمايت كنند. باراك اوباما هم اعلام كرد از ماكرون حمايت مي‌كند. پيروزي او پيروزي ليبرال‌هاي اروپا خوانده شده است.

کد خبر 369380

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha