همشهری آنلاین: کارشناسان حیات وحش در استرالیا با توجه نتایج بررسی‌ها مبنی بر تاثیر جنگل‌زدایی بر انقراض حیوانات جهان خواستار اقدامات فوری برای مقابله با این پدیده مخرب شدند.

جنگل‌زدایی عامل انقراض گسترده گونه‌ها در جهان خواهد بود

به گزارش ایسنا، کارشناسان استرالیایی هشدار دادند که تمام گونه‌های جانوری از پروانه‌ها گرفته تا قورباغه‌ها و مارمولک‌ها در معرض خطر نابودی ناشی از جنگل‌زدایی قرار دارند و حتی حشرات نیز از این خطر در امان نیستند.

"جان آلروی" یکی از محققان این مطالعه گفت: درصد "انقراض پیش‌بینی" شده واقعا بالاست. پیش از این، بررسی‌ها روی انقراض محلی تمرکز داشته اما این مطالعه نه تنها در مورد جنگل‌های کوچک و بومی است بلکه در رابطه با انقراض کامل در سراسر جهان است.

جنگل‌های استوایی زیستگاه اکثریت تمام گونه‌های جانوری و گیاهی است و طبق یافته‌های بدست آمده تخریب اکوسیستم‌ آنها می‌تواند تاثیر شدید بر ادامه حیاتشان داشته باشد.

آلروی افزود: انقراض گسترده گونه‌ها درست در پیش روی ماست زیرا در حال حاضر در مورد بسیاری از گونه‌های نادر که در برابر انقراض آسیب‌پذیرند، هیچ اطلاعی نداریم.

بیش از نیمی از گونه‌های جهان در جنگل‌های استوایی یافت می‌شوند و بهترین راه‌حل برای حفظ این گونه‌ها، افزایش مناطق حفاظت‌شده در برابر جنگل‌زدایی است.

آلروی تاکید کرد: باید به این زیستگاه‌های استوایی ارزشمند بیش‌تر توجه و رسیدگی کنیم و زمان این اقدامات از همین اکنون است.

کد خبر 368864

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی