همشهری آنلاین: آمار منتشر شده نشان می‌دهد که عربستان سعودی در حال از دست دادن سهم بازار نفت خود است و موضوع تصاحب سهم بازار بیشتر در میان کشورهای عضو اوپک همچنان وجود دارد.

oil

مهر به نقل از پایگاه خبری «اویل ورلد» نوشت: عربستان سعودی بعنوان بزرگ‌ترین صادرکننده نفت خام جهان در حال از دست دادن سهم بازار خود و واگذاری آن به ایران و عراق است.

البته توافق کاهش تولید اوپک بمنظور تقویت بهای طلای سیاه از جمله عوامل آن محسوب می‌شود.

در همین حال عربستان سعودی در راستای پیمان کاهش تولید، توافق کرد که تولید نفت خود را ۴۸۶ هزار بشکه در روز کاهش دهد؛ این در حالی است که کاهش تولید نفت عراق ۲۱۰ هزار بشکه در روز اعلام شده و ایران هم مجاز به افرایش تولید ۹۰ هزار بشکه‌ای در روز بود.

یکی از مقامات ارشد سابق «بریتیش پترولیوم» گفت: عربستان سعودی بیش از سهم خود به کاهش تولید روی آورده، در حالیکه ایران با برداشته شدن تحریم‌ها به افزایش تولید و بازپس گرفتن سهم بازار از دست رفته خود روی آورده است.

ضمن اینکه ایران در مسیر افزایش تولید قرار گرفته و عربستان سعودی این نکته را می‌داند که سهم بازار خود را از دست خواهد داد.

بر همین اساس، تولید نفت عربستان از حدود ۱۰.۵ میلیون بشکه در روز به ۹.۸۷ میلیون بشکه در دسامبر سال ۲۰۱۶ میلادی و در ماه ژانویه و مارس سال ۲۰۱۷ میلادی به ۱۰ میلیون بشکه در روز کاهش یافت. ؛ این در حالی است که تولید نفت ایران در ماه ژانویه سال جاری میلادی به ۳.۸ میلیون بشکه در روز افرایش یافت که بیشترین رقم از آوریل سال ۲۰۱۰ میلادی به بعد محسوب می‌شود.

همچنین تولید نفت عراق در ماه گذشته میلادی یعنی مارس به ۴.۴۳ میلیون بشکه در روز رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۰۰ هزار بشکه کاهش نشان می‌دهد.

ایران و عراق در ماه گذشته میلادی فروش نفت خود به چین را افزایش دادند؛ در حالیکه عربستان سعودی عنوان بزرگ‌ترین تامین‌کننده نفت چین را از دست داد و این عنوان نصیب روسیه شد.

در حال حاضر شرایط بازار به گونه‌ای پیش می‌رود که عربستان سعودی در حال واگذار کردن سهم بازار خود به کشورهای دیگر است و احتمال دارد که مقامات این کشور قیمت نفت خام رسمی خود را برای ماه ژوئن کاهش دهند و همچنان جنگ تصاحب سهم بازار در میان کشورهای عضو اوپک پایان نپذیرفته است.

بر پایه این گزارش، «خالد الفالیح» وزیر انرژی عربستان گفت: به نظر می‌رسد که اجماع بر سر تمدید توافق کاهش تولید نفت برای شش ماه دوم سال جاری میلادی وجود داشته باشد و این موضوع افزایش قیمت را به دنبال دارد که اشتها کشورها را به صادرات بیشتر تحریک می‌کند.

کد خبر 368427

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha