چندی قبل بود که پرویز افشار، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد‌مخدر از به هشدار رسیدن وضعیت مصرف گل و ماری‌جوانا در کشور خبر داد و گفت: در ۵سال بیش از ۴۵۰ نوع مواد‌مخدر در دنیا شناسایی شده است، اما در ایران همچنان استفاده از مواد‌مخدر سنتی و آمفتامین‌ها مورد توجه بوده است و کمتر به دیگر انواع مواد‌مخدر روی آورده‌اند.

هفته گذشته نيز كمرگ ايران از كشف 170مورد ماده مخدر خبر داد كه از روغن شاهدانه حشيش و برگ شاهدانه ماري‌جوانا به‌دست مي‌آيد. اگرچه در برخي اخبار از اين ماده با عنوان «روغن حشيش» نام برده شد اما گفته مي‌شود اين ماده مخدر، «گل» است كه در هفته‌هاي اخير بذر آن در جاسازي انواع بسته‌هاي پستي از برخي كشورها مثل انگلستان به كشورمان ارسال شده است. دكتر سعيد صفاتيان، رئيس كارگروه كاهش تقاضاي مواد‌مخدر و الكل در مجمع تشخيص مصلحت نظام در پاسخ به پرسش همشهري درخصوص كشف روغن حشيش در گمرك گفت: اين موضوع در آزمايشگاه‌هاي تخصصي تشخيص داده مي‌شود و بعيد است كه در گمرك چنين آزمايشگاهي وجود داشته باشد كه بتواند وجود روغن حشيش را تشخيص دهد؛ مگر اينكه تأييديه اين استعلام از سوي نهادهاي مرتبط با اين موضوع همچون آزمايشگاه پليس مبارزه با مواد‌مخدر گرفته شده باشد. روغن حشيش خالص‌ترين تركيب روانگردان تهيه شده از گياه شاهدانه است كه قدرت بالايي دارد و تأثيرات رواني كه روي مصرف‌كننده مي‌گذارد، بيشتر از تأثيرات جسماني آن است.

آنطور كه سعيد صفاتيان مي‌گويد: «دلتا تي اچ سي» ماده اوليه روانگردان‌هاست و اگر در مواد كشف شده ميزان اين ماده بالاتر از حد معمول باشد احتمال اينكه آن ماده «گل» باشد، بيشتر است. به گفته وي، علف، ماري‌جوانا، روغن حشيش و... اسامي‌اي است كه قاچاقچيان روي محصولات خود مي‌گذارند تا بازارگرمي كنند. عوارض اين مواد همان عوارض ماده مخدر «گل» است كه فرد را دچار توهم و هذيان مي‌كند كه درمان اين افراد نيز معمولا نسبت به ديگر معتادان مواد‌مخدر سنتي مشكل‌تر است.

اگرچه در باور عمومي اينطور القا شده كه مخدر گل كم‌خطرتر از حشيش و ماري‌جوانا و علف است اما واقعيت اين است كه با يك‌بار مصرف اين ماده مخدر فرد براي هميشه معتاد مي‌شود؛ چراكه اين ماده به‌طور مستقيم بخش‌هايي از مغز را كه مرتبط با آرام‌سازي‌ فرد است، مورد تأثير قرار مي‌دهد و با مصرف نكردن اين ماده فرد دچار اضطراب، بي‌قراري و تپش قلب مي‌شود. صفاتيان درخصوص نحوه درمان اين افراد گفت: براي معتادان به اين مواد صنعتي درمان دارويي خاصي را نمي‌توان انجام داد و درمان‌هاي غيردارويي نيز تركيبي از برنامه‌هاي روانشناسي و مددكاري است كه در طول چندماه انجام مي‌شود و بعد از درمان نيز بايد اين افراد تحت مراقبت‌هاي خاص مددكاري باشند و ارتباط خانواده اين افراد نيز نبايد با كلينيك‌هاي درمان قطع شود؛ چراكه مراقبت بعد از درمان مهم‌ترين اصل در ترك فرد معتاد است.

رئيس كارگروه كاهش تقاضاي مواد‌مخدر و الكل در مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به اينكه 85تا 90درصد معتادان ترك كرده در كشورمان بعد از يك سال دوباره به سمت اعتياد مي‌روند، گفت: اين آمار در دنيا 75درصد است و علت اين موضوع ادامه پيدا نكردن برنامه‌هاي مددكاري و روانشناسي توسط فرد و خانواده‌اش است البته نبايد ضعف سيستم مددكاري و روانشناسي را نيز در اين ميان ناديده گرفت.

  • توهم‌زايي گل ۶ برابر ‌حشيش است‌

حميد صرامي، مشاور دبيركل ستاد مبارزه با مواد‌مخدر نيز شيوع مصرف ماده گل بين جوانان و نوجوانان را نگران‌كننده عنوان كرد و گفت: برخي مطرح مي‌كنند كه اين ماده اعتيادآور نيست درحالي‌كه گل نيز ماده‌اي مخدر محسوب مي‌شود و بايد دستگاه‌هاي فرهنگي توجه بيشتري به آن داشته باشند و از آن غافل نشوند؛ چراكه ميزان توهم‌زايي آن 4تا 6برابر بيشتر از حشيش است. وي تصريح كرد‌: ترياك، شيشه، هروئين، گل و ماري‌جوانا مهم‌‎ترين مواد‌مخدري هستند كه در كشور مصرف مي‌شوند.

چند نمونه از معروف‌ترین روانگردان‌های جدید و نوظهور

کد خبر 368271

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار