همشهری آنلاین: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: گزارش‌هایی مبنی بر وجود آلودگی‌های نفتی در دریای خزر وجود دارد که این آلودگی‌ها، بر سلامت آبزیان، شهروندان و همچنین در کاهش کیفیت آب‌های سطحی تاثیر منفی می‌گذارد.

معصومه ابتکار

به گزارش ایرنا، معصومه ابتکار روز یکشنبه در پیام ویدئویی خود به اجلاس منطقه‌ای کنوانسیون تهران در بندر انزلی اظهار کرد: اجرایی شدن پروتکل آکتائو به عنوان یکی از مهم‌ترین گام‌ها در جهت افزایش آمادگی، واکنش، مقابله با آلودگی‌ها و سوانح نفتی به شمار می‌رود.

وی افزود: متاسفانه گزارش‌هایی مبنی بر وجود آلودگی‌های نفتی وجود دارد که امیدواریم با تدوین این پروتکل، مقابله با این‌گونه موارد هرچه زودتر محقق شود.

ابتکار تاکید کرد: باید تمام کسانی که برای حفظ محیط زیست دریای خزر دغدغه دارند، در این زمینه تلاش ‌کنند.

وی با اشاره به اهمیت کیفیت آب‌های داخلی گفت: کشورهای حاشیه دریای خزر علاوه بر جبران تاخیرهای زیست‌ محیطی، باید تبادل اطلاعات و ارزیابی شرایط و پایش محیط زیست دریای خزر را در جهت افزایش آمادگی کامل برای حفاظت از محیط زیست دریای خزر در دستور کار قرار دهند.

مدیرکل محیط زیست گیلان نیز امروز در خصوص اهداف برگزاری این اجلاس در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اجرایی شدن پروتکل همکاری و واکنش‌های منطقه‌ای در خصوص مقابله با آلودگی‌های نفتی در دریای خزر یکی از اهداف برگزاری این اجلاس است.

قربانعلی محمدپور افزود: تشکیل کارگروه پایش دریایی خزر و ارزیابی محیط زیست دریایی و همچنین بررسی پیش‌نویس پروتکل پایش، ارزیابی، دستیابی و تبادل اطلاعات به منظور استفاده بهینه از توسعه پایدار دریای خزر از دیگر اهداف برگزاری این اجلاس است.

وی ادامه داد: "از زمان آغاز کنوانسیون تهران تاکنون، جلسات متعددی در کشورهای حاشیه خزر و همچنین در تهران برگزار شده اما این اجلاس، نخستین نشست در راستای اجرایی شدن پروتکل آکتائو پس از تصمیم در خصوص لازم‌الاجرا شدن آن است."

نخستین اجلاس منطقه‌ای کنوانسیون تهران پس از لازم‌الاجرا شدن آن و با هدف اجرایی شدن پروتکل آمادگی، واکنش و همکاری منطقه‌ای در مقابله با سوانح آلودگی نفتی با عنوان پروتکل آکتائو و کارگروه پایش و ارزیابی محیط زیست دریایی و همچنین بررسی پیش‌نویس پروتکل پایش، ارزیابی، دستیابی و تبادل اطلاعات با شعار خزر پاک و ایمن در گرو تعامل منطقه‌ای، در بندر انزلی آغاز شده و به مدت چهار روز ادامه دارد.

کنوانسیون تهران در راستای مقابله با آلودگی‌های زیست محیطی و حفاظت از محیط زیست دریای خزر در سال 2003 میلادی به امضای پنج کشور ایران، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، روسیه و ترکمنستان رسیده است.

کد خبر 367252

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار