همشهری آنلاین: بشار اسد در جدیدترین مصاحبه خود اظهار داشت: اکثر کشورهای حوزه خلیج فارس کشورهای وابسته هستند که جرات "نه" گفتن را ندارند و به خاطر ترس از غرب عکس آن را می‌گویند.

به گزارش ایسنا، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در مصاحبه با روزنامه وسرنجی لیست کرواسی تاکید کرد که اگر ارتش و دولت سوریه نماینده همه ملت این کشور نبودند، نمی‌توانستیم چنین تصویر واحدی از ملت سوریه داشته باشیم.

بشار اسد با اشاره به حمایت‌های تهران، مسکو و حزب الله از ارتش سوریه اظهار داشت که کشورهای غربی هیچ گاه در سوریه علیه تروریسم نجنگیدند و تنها به حمایت از آن پرداختند و همچنان نیز حامی آن هستند.

وی با اشاره به اینکه روابط این کشور با کرواسی به دهه‌ها قبل بازمی‌گردد، تأکید کرد: کشورهای غربی که علیه تروریسم اعلام جنگ کردند، آنچه می‌گویند فقط جنبه مصرف داخلی دارد.

رئیس جمهوری سوریه با تأکید بر اینکه امید به پایان جنگ سوریه را می‌توان از طریق مبارزه با تروریسم و آشتی ملی به واقعیت بدل کرد، در پاسخ به این پرسش که آیا مخالفان میانه رو وجود دارند، اعلام کرد: این سوال بسیار مهمی است زیرا به گفته مسئولان غربی و در رأس آنان باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا صحبت از مخالفان میانه رو خیال و توهم است. اما آنان از این مخالفان حمایت کردند اما از نظر ما مخالفان میانه رو وجود ندارند. مخالفان موجود، شورشیان تندروی جهادی هستند البته با معنای انحرافی در خصوص جهاد. نمی‌توان با مخالفانی که گفت‌وگو را نمی‌پذیرند و جز تروریسم راهکار دیگری را قبول ندارند به هیچ نتیجه‌ای رسید.

این تروریست‌ها نمی‌توانند مخالف باشند و در راه رسیدن به راه حل کمک کنند. این گروه‌های تروریستی با دستورکارهای کشورهای خارجی کار می‌کنند و گروه‌هایی نیستند که به جریانی در سوریه وابسته باشند. گروه‌هایی در میان مخالفان هستند که سیاسی به نظر می‌رسند و سلاح در دست ندارند، ولی در واقع حامی تروریست‌ها هستند و بخش دیگر از آنها نیز با برنامه‌های عربستان، ترکیه و غرب ارتباط دارند.

بشار اسد با اشاره به حمایت کشورهای غربی از تروریسم، تصریح کرد: بیشتر کشورهای دنیا علیه تروریسم هستند اما آنها این مساله را اعلام نمی‌کنند، ولی عملا با ما و یا به صورت‌های دیگر در جریان جنگ و پیش از آن همکاری می‌کنند. زیرا تروریسم فقط با جنگ با سوریه آغاز نشده، بلکه در جهان وجود داشت. طبیعتا تروریسم به خاطر جنگ‌های مختلف در خاورمیانه افزایش خواهد یافت. آنان [کشورهای غربی] از تروریسم به عنوان یک برگه برنده برای طرح و نقشه سیاسی مختلف خود استفاده می‌کنند؛ هر چند که این تروریسم به خودِشان بازمی‌گردد.

رئیس جمهوری سوریه درباره همکاری امنیتی میان دولت سوریه و کشورهای اروپایی گفت: پس از آغاز جنگ و موضع حمایتی فرانسه از تروریست‌ها، سوریه همکاری امنیتی با همه این کشورهای اروپایی را متوقف کرد. زیرا با وجود دشمنی سیاسی نمی‌توان همکاری امنیتی داشت. باید توافق سیاسی و امنیتی برای همکاری وجود داشته باشد.

شماری از کشورهای اروپایی حمایت گسترده‌ای از تروریست‌ها دارند و ده‌ها هزار تروریست را به سوریه فرستاده‌اند و زمانی که درباره ده‌ها هزار تروریست یا صدها هزار نفر در سوریه یا مناطق مجاور سخن می‌گوییم همکاری امنیتی در چنین حالتی کارآیی محدودی دارد لذا اگر اروپا می‌خواهد که از خود در این مرحله حمایت کند باید دست از حمایت تروریست‌ها بردارد.

وی با بیان اینکه هیچ اطلاع دقیقی در خصوص تروریست‌های حاضر در سوریه وجود ندارد، علت این مساله را حضور اردوغان عنوان و تأکید کرد که وی همه شرایط را برای حمایت و تثبیت تروریست‌ها در سوریه فراهم می‌کند و اجازه کنترل مرزها را نمی‌دهد در نتیجه آمار دقیقی از تروریست‌هایی که خارج یا داخل کشور می‌شوند، وجود ندارد. اما زمانی که از تعداد تروریست‌ها در سوریه سخن می‌گوییم، یقینا صحبت از صدها هزار نفر است.

اسد ادامه داد: اکثر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به ما می‌گویند ما با شما هستیم اما نمی‌توانیم آن را علنا بگوییم امیدواریم شما در جنگ علیه تروریسم و حفظ وحدت و سوریه پیروز شوید. اما در ملأ عام چیز دیگری می‌گویند چون تحت کنترل غرب هستند. من نمی‌گویم کل کشورهای حوزه خلیج فارس بلکه اکثر کشورهای این حوزه آنها کشورهایی هستند که انگلیس زمانی آنها را ایجاد کرد و در مرحله بعد به آمریکایی‌ها داد از این رو نمی‌توانیم آنچه را آنها در خفا و علنی می‌گویند را درک کنیم و درباره آن نظر دهیم.

کد خبر 366197

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار