همشهری آنلاین: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: شهرک سازی‌های رژیم صهیونیستی چشم انداز پیشبرد فرایند صلح را تهدید می‌کند.

موگرینی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا، متن بیانیه موگرینی درباره شهرک‌سازی اخیر رژیم صهیونیستی به شرح زیر است:

تصمیمات دولت اسرائیل در روز سی ام ماه مارس برای ساخت یک شهرک جدید در داخل کرانه باختری، و برگزاری مناقصه برای حدود دو هزار واحد مسکونی و اعلام اراضی بیشتری در داخل کرانه باختری به عنوان «زمین‌های دولتی»، سبب تهدید و زیر سوال بردن هر چه بیشتر چشم انداز برای پیشبرد راه حل مبتنی بر دو کشور می‌شود،‌ راه حلی که همچنان تنها روش واقع گرایانه برای جامه عمل پوشیدن به تلاش های دو طرف و دستیابی به صلح محض و پایدار بر مبنای توافق مبتنی بر مذاکره دو جانبه محسوب می‌شود.

اتحادیه اروپا بر این موضوع تأکید می‌کند که همه شهرک سازی‌ها در اراضی اشغالی فلسطین از جمله در شرق بیت‌المقدس بر اساس قوانین بین‌المللی غیر قانونی هستند و این موضوع همچنان مانعی برای دستیابی به صلح محسوب می‌شود و تحقق راه حل مبتنی بر دو کشور را غیر ممکن می‌کند.

اتحادیه اروپا از اسرائیل می‌خواهد به همه فعالیت های مرتبط با شهرک سازی پایان دهد و همه شهرک‌های غیرقانونی ساخته شده از مارس دو هزار و یک را بر اساس تعهدات قبلی برچیند.

اتحادیه اروپا بر اساس گزارش‌ها دریافته است که اسرائیل قصد دارد روند ساخت و ساز را در آینده به صورت قابل توجهی محدود کند تا بدین ترتیب بتواند سبب پیشبرد صلح بین اسرائیل و فلسطینیان شود. باید اقدامات مثبتی به منظور بر طرف کردن فرآیندهای منفی که مانع از دستیابی به راه حل مبتنی بر دو کشور می‌شوند، اتخاذ شود و بدین ترتیب، شرایط سیاسی مساعدی برای از سر گیری مذاکراتی واقعی و معتبر ایجاد شود.

اتحادیه اروپا بار دیگر حمایت خود را از راه حلی جامع، عادلانه و پایدار برای مناقشه بین اسرائیل و فلسطینیان و برقراری صلح و ثبات در منطقه اعلام می‌کند و برای نیل به این هدف به همکاری با همتایان اسرائیل و فلسطینی و همه دیگر طرف‌های ذینفع در منطقه، به ویژه در چارچوب ابتکار عمل صلح اعراب، ادامه می‌دهد،‌ همانگونه که ما در این باره در نشست اخیر اتحادیه عرب در اردن با یکدیگر و با جامعه بین‌المللی گفتگو کردیم.

کد خبر 365770

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =