همشهری آنلاین: فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس جمهور جدید آلمان در نخستین نطق خود در این سمت به رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از رویترز، اشتاین مایر به اردوغان هشدار داد با این روش ممکن است همه چیزهایی را که ترکیه در سال های اخیر به دست آورده است از بین ببرد و به مناسبات آنکارا با شرکایش لطمه بزند.

اشتاین مایر در نطق افتتاحیه در سمت ریاست جمهوری آلمان که عمدتا نقشی تشریفاتی است گفت: «ما از این نگرانیم که ترکیه هر چیزی را که طی سال ها و دهه ها ساخته است ویران کند.»

وی گفت: «رئیس جمهور اردوغان، شما هر چیزی را که خود با کمک دیگران ساخته اید به خطر انداخته اید.» اشتاین مایر افزود از «نشانه های جدی» کاهش تنش استقبال خواهد کرد.

رئیس جمهور آلمان خطاب به اردوغان گفت: «قیاس های غیرقابل بیان با نازی ها را متوقف کنید. مناسبات خود را با کسانی که خواهان مشارکت با ترکیه هستند قطع نکنید. به حاکمیت قانون و آزادی رسانه ها و روزنامه نگاران احترام بگذارید! و دنیز یوجیل را آزاد کنید.»

بنابراین گزارش؛ ترکیه که از متحدان آلمان در ناتوست، بارها این کشور را به استفاده از تاکتیک های نازی ها برای جلوگیری از حضور وزیران ترکیه ای در تجمعات تبلیغاتی همه پرسی تغییر قانون اساسی متهم کرده است. ترکیه همچنین با بازداشت یک روزنامه نگار آلمانی-ترکیه ای به نام دنیز یوجیل برلین را خشمگین کرده است. آنکارا بر سر برنامه های تبلیغاتی وزیران ترکیه در میان مهاجران این کشور در کشورهای اروپایی در ارتباط با همه پرسی تغییر قانون اساسی، با آلمان و برخی کشورهای دیگر اروپایی درگیر تنش شده است.

اشتاین مایر امروز در پارلمان آلمان رسما پست ریاست جمهوری را پس از ادای سوگند به دست می گیرد.

اشتاین مایر، که پیش از این وزیر خارجه آلمان بود، روز  چهار شنبه به دوازدهمین رئیس جمهور این کشور تبدیل خواهد شد.

پس از ادای سوگند، اشتاین مایر به دفتر جدید خود در کاخ بلویو می رود.

در جسله امروز بوندستاگ، زیگمار گابریل، جانشین اشتاین مایر در وزارت خارجه نیز برنامه 5 ساله خود برای آن وزارت خانه را ارائه خواهد داد.

کد خبر 365432

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار