همشهری آنلاین: نماینده پیرانشهر گفت که با موافقت وزیر کار، کوله‌بران از نیمه دوم فروردین بیمه تأمین اجتماعی می‌شوند.

به گزارش ایسنا، رسول خضری در نشست خبری در حاشیه جلسه علنی يكشنبه-22 اسفند- مجلس گفت:‌ بنا بر مأموریت رئیس مجلس کمیته حقیقت‌یاب چهار نفره‌ای متشکل از آقایان برزگر و کواکبیان از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، محمودزاده نماینده مهاباد و بنده نماینده پیرانشهر و سردشت تشکیل شد تا وضعیت معیشت و صدمات جانی وارد شده به کول‌بران مورد بررسی قرار گرفته و این کمیته بازدید میدانی از وضعیت آنها داشته باشد.

وی افزود: بر این اساس کمیته حقیقت‌یاب 18 اسفند در شهرستان پیرانشهر و شهرهای مرزی این شهرستان در میان کول‌بران حاضر شد و آنها مطالباتی را مطرح کردند که مهمترین آنها بیمه تأمین اجتماعی بود.

این عضو کمیته حقیقت‌یاب بررسی وضعیت کوله‌بران گفت: با توجه به این مطالبه جلسه‌ای با وزیر کار تشکیل و تفاهم‌نامه‌ای امضا شد که به موجب آن کول‌بران از نیمه دوم فروردین 96 بیمه تأمین اجتماعی شوند. استارت این بیمه از شهرستان پیرانشهر زده می‌شود و قرار است در سطح آذربایجان غربی گسترش یابد.

به گفته خضری بیمه تأمین اجتماعی شامل پرداخت دیه و انواع شمولیت‌های این بیمه خواهد شد که امیدواریم با عملیاتی شدن قول دولت، کول‌بران در سطح مرزها از نیمه دوم فروردین بیمه شوند.

این عضو کمیته حقیقت‌یاب مجلس برای بررسی وضعیت کوله‌بران، مطالبه دیگر کول‌بران را حذف دلالان عنوان و اظهار کرد: در حال حاضر بیشتر پول کوله‌بری به جیب دلالان می‌رود و بیشتر از 40 تا 50 هزار تومان به جیب کوله‌بران نمی‌رود لذا درخواست آنها این است که دست دلالان کوتاه شود.

وی مناسب‌سازی مسیر برای کوله‌بری را از دیگر موارد مورد تأکید کوله‌بران دانست و گفت: تأکید بر این است که در معابری که باید بارها تنها از طریق کوله‌بری حمل شود وسایل حمل و نقل موتوری و یا چهارچرخه تعبیه شود تا کوله بران ناچار به حمل بار بالغ بر 200 کیلو نشوند که این مطالبه به‌حقی برای مناسب‌سازی مسیر است.

خضری اجرایی شدن درست قانون مربوط به معابر مرزی مورد تأکید مقام معظم رهبری را به عنوان مطالبه دیگر کوله بران مطرح کرد و افزود: حرف ما این است که طبق قانون انسداد مرزها، باید برای معیشت مرزنشینان فکری شود. قرار بود طبق این قانون استانداری‌ با همکاری سپاه معابر را برای معیشت مرزنشینان مساعد کند تا مرزنشینان با گرفتن مجوز بتوانند معیشت‌شان را از طریق واردات کالا به صورت جزیی تأمین کنند. اما اکنون مشاهده می‌شود افراد سودجو مجوزهای ورود کالاهای چندهزارتنی را دریافت می‌کنند که نه تنها به وضعیت بازار لطمه وارد می‌کند که هیچ عایدی نیز برای مرزنشینان ندارد. آن هم در شرایطی که باید مرزنشینان از منافع مرزی برخوردار باشند. موضوعی که نتیجه آن تأمین امنیت پایدار مرزها است.

به گفته وی در همین راستا تفحصی از استانداری‌ها و نامه‌نگاری با سازمان بازرسی، وزارت کشور و بازرسان ویژه ریاست جمهوری انجام شده تا این مطالبه به‌حق تأمین گردد.

نماینده پیرانشهر همچنین گفت: وضعیت خروج کالا از مرزها نیز مناسب نیست به طوری که شاهد خروج کالا به صورت تجمیعی آن هم از طریق تریلی به کشور هستیم. روندی که صدمه‌هایی به بازار کالای کشور وارد می‌کند. تأکید بر این است که این امکان آن هم به صورت خرده فروشی به شهرهای مرزی داده شود تا شهرنشینان در استان‌های مرکزی کشور برای سفر به شهرهای مرزی ترغیب شده و گردشگری نیز رونق پیدا کند. کوله بران از عواید مرزی سهمی ندارند و بیشتر منافع در دست دلالان است.

وی موضوع تیر خوردن کوله بران را از دیگر موارد مطرح شده عنوان و اظهار کرد: کوله بران تحت عناوین مختلف در مرزها به دلیل اصابت گلوله جانشان را از دست می‌دهند و خانواده‌هایشان بی‌سرپرست می‌شوند. باید هنگ مرزی و نیروی انتظامی در صورت مشکوک شدن به فردی او را بازداشت کرده تا به وضعیت‌اش در دادگاه صالحه پرداخته شود و حکم صادر گردد نه اینکه هنگ مرزی به دلیل مشکوک شدن به فردی به او تیراندازی کند که متأسفانه در برخی از موارد باعث داغدار شدن خانواده‌ها و در نهایت نارضایتی افکار عمومی ‌می‌شود. بر همین اساس قرار است فردا بعدازظهر جلسه‌ای با فرماندهی کل مرزبانان داشته باشیم.

خضری همچنین با اشاره به تهیه طرح ساماندهی مرزنشینان و کوله بران با 153 امضا گفت: طی دو هفته گذشته با حضور مسئولان 15 دستگاه، ارگان و سازمان همچون وزارتخانه‌های اقتصاد،‌ صنعت، کشاورزی، خارجه، کشور و ستاد مبارزه با قاچاق کالا جلساتی در مرکز پژوهش‌ها برگزار شد تا این طرح با یک ماده واحده و 6 تبصره به بهترین نحو تدوین شود. طرحی که انتظار می‌رود خروجی آن بهبود وضعیت معیشت و اشتغال کوله بران باشد.

نماینده پیرانشهر همچنین با تأکید بر لزوم در اختیار قرار گرفتن عواید مرزی به مرزنشینان گفت: در حال حاضر 40 درصد عواید مرزی به استان و 60 درصد آن به تهران داده می‌شود و هیچ چیزی به شهرهای مرزی نمی‌رسد. حال اینکه باید این پول برای توسعه شهرهای مرزی، جاده و اشتغال هزینه شود تا بتوانیم وضعیت مشاغل را ساماندهی کنیم. چون باور ما این است که کول‌بری شغل نیست و باید شغل مناسب برای این افراد در نظر گرفته شود.

کد خبر 364796

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha