همشهری آنلاین: طبق نتایج یک مطالعه جدید، کودکانی که در معرض آفت‌کش‌های رایج قرار می‌گیرند با افزایش ریسک مشکلات رفتاری مواجه هستند.

ارتباط آفت‌کش‌ها و بروز مشکل رفتاری در کودکان

به گزارش خبرنگار مهر، آفت‌کش‌های موسوم به «پیرتروئید» عمدتاً برای محصولات کشاورزی استفاده می‌شوند اما به گفته تیم تحقیق فرانسوی، در برخی حشره‌کش‌ها و محصولات مورداستفاده برای درمان شپش سر، گال و کک هم استفاده می‌شوند.

همانند بسیاری از انواع حشره‌کش‌ها، پیرتروئید با آسیب به اعصاب عمل می‌کنند، و اخیراً نگرانی‌ها در مورد تاثیرات احتمالی آنها بر کودکان قرارگرفته در معرض آنها افزایش یافته است.

در این مطالعه جدید به سرپرستی ژان فرانسوا ویل، از بیمارستان دانشگاه رنس در فرانسه، هزاران زن باردار قرارگرفته در معرض پیرتروئید و همچنین کودک‌شان با اندازه‌گیری میزان متابولیت پیرتروئید موجود در ادرارشان ارزیابی شدند.

در سن ۶ سالگی، کودکان مورد ارزیابی رفتاری قرار گرفتند. تیم تحقیق به رابطه بین پیرتروئیدها و مشکلات رفتاری در کودکان پی برد.

همچنین مشخص شد وجود این ماده شیمیایی در ادرار کودکان با افزایش ریسک اختلالات رفتاری جسورانه مرتبط بود.

به گفته محققان، کودکان دارای بالاترین میزان پیرتروئید در ادرارشان حدود سه برابر بیشتر در معرض رفتار غیرعادی قرار دارند. پیرتروئید با تاثیر بر سیگنال‌دهی عصب شیمیایی در مغز موجب بروز مشکلات رفتاری می‌شود.

کد خبر 364119

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار