همشهری آنلاین: وزیر امور خارجه روسیه با درخواست بازگشت سوریه به اتحادیه عرب، بر لزوم آغاز مذاکرات کشورهای عربی با دولت سوریه برای بهبودی روابط با این کشور تاکید کرد.

لاوروف

به گزارش ایرنا، لاوروف گفت: از بهبودی روابط سوریه و کشورهای همسایه‌اش حمایت می کنیم، زیرا همه آنها باید با یکدیگر زندگی کنند و تروریسم و افراط گرایی دشمن مشترک همه است.

وزارت خارجه روسیه به نقل از سخنان وی ادامه داد: متاسفانه در ابتدای بحران سوریه، مواضع شماری از کشورهای عربی که خواهان کنار گذاشتن دمشق از اتحادیه عرب بودند برتری یافت و در زمان حاضر نیز سوریه در این سازمان فراگیر عربی حضور ندارد.

لاوروف گفت: البته این اقدام امکان مذاکره ازجمله گفت‌وگوهای غیررسمی و واقع بینانانه را از بین برده است. برخی شرکای عربی در دیدارهای خصوصی به این مساله اذعان و آن را اشتباه می‌دانند.

وی افزود: در هر شرایطی خواستار آغاز این گفت‌وگوها با مشارکت دولت سوریه هستیم و اینکه بازیگران خارجی از نظریه حل و فصل مسائل سوریه که در قطعنامه 2254 شورای امنیت پیش‌بینی شده و در آن رویکرد فراگیر مبارزه با تروریسم و اجرای اصلاحات سیاسی در ساختار نظام این کشور مورد تاکید قرار گرفته است، پیروی کنند.

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت: اصلاحات سیاسی در سوریه باید با موافقت دولت این کشور و تمام گروههای معارض انجام گیرد.

اتحادیه عرب با فشار چند عضو یکی از بازیگران اصلی ضدسوری بود که حتی در صدد تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل برای مداخله نظامی و سرنگونی حکومت سوریه برآمد که شکست خورد.

این اتحادیه حدود شش سال قبل در نخستین گام برای بحران سازی در سوریه مانع ادامه عضویت این کشور شد.

کد خبر 363736

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار روسیه‌ و قفقاز

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha