شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: دفتر مطبوعاتی نخست وزیر عراق اعلام کرد عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی برای دیدار با حیدر العبادی نخست وزیر عراق وارد بغداد شد.

سفر الجبیر به بغداد

از زمان سرنگونی صدام در سال 2003 میلادی، این نخستین بار است که یک وزیر بلندپایه سعودی به عراق سفر می کند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از رویترز، سخنگوی وزارت امور خارجه عراق اعلام کرد از زمان تهاجم نظامی آمریکا به عراق که به سرنگونی صدام در سال 2003 میلادی انجامید ، این نخستین بار است که یک وزیر بلندپایه سعودی به عراق سفر می کند.

عادل الجبیر در این سفر آخرین روابط میان دو کشور و همچنین مساله منطقه ای و بین المللی ازجمله جنگ با گروه داعش را با حیدر العبادی و ابراهیم جعفری بررسی كرد.

عربستان سعودی سفارت این کشور در بغداد را سال گذشته پس از 25 سال بازگشایی کرد اما عراق خواستار تغییر سفیر سعودی به دنبال مواضع و ادعاهای وی درباره تحولات عراق شد.

  • دیدار العبادی با الجبیر

خبرگزاري ايرنا نيز در گزارشي اعلام كرد: ایرنا- وزیر خارجه عربستان سعودی که روز شنبه به صورت سرزده وارد بغداد شد، در دیدار با نخست وزیر عراق، خواستار مشارکت کشورش در بازسازی مناطق آزادشده از تصرف گروه تروریستی داعش شد.

به گزارش ایرنا، دفتر نخست وزیر عراق در بیانیه ای که موضوعات و جزییات مندرج در آن با سفر غافلگیرانه الجبیر تناسب چندانی ندارد، اعلام کرد که 'عادل الجبیر' در دیدار با حیدر العبادی بر آمادگی کشورش در حمایت از ثبات در عراق و مشارکت در بازسازی مناطق آزادشده از تصرف گروه تروریستی داعش تاکید کرده است.

براساس این بیانیه، وزیر خارجه سعودی، پیروزی های تحقق یافته به دست نیروهای مسلح عراق علیه گروه تروریستی داعش را تبریک گفت.

بیانیه اضافه کرده است که حیدر العبادی و عادل الجبیر در این دیدار بر ضرورت تلاش بیشتر در مبارزه با تروریسم و افکار ویرانگر آن که بر عموم منطقه و جهان اثر می گذارد، تاکید کردند.

دفتر نخست وزیرعراق اضافه کرده است که العبادی همچنین ارتقا روابط دو جانبه، مبارزه با گروه تروریستی داعش و پیروزی هایی که نیروهای مسلح عراق بر تروریسم تحقق بخشیده اند را با الجبیر به بحث گذاشت.

عادل الجبیر اولین وزیر خارجه سعودی و مقام بلند پایه این کشور است که بعد بیش از 25 سال، پا به عراق می گذارد.

کشور عربستان سعودی از ابتدای سقوط رژیم صدام در 2003 تا به امروز علیه روند سیاسی عراق موضع منفی داشت و بسیاری از سیاسیون و نخبگان این کشور، ریاض را به دست داشتن در حمایت از تروریسم در داخل عراق و ناامن کردن این کشور متهم می کنند.

بسیاری از شخصیت های سیاسی و نمایندگان پارلمان عراق روز شنبه علیه سفر بدون اطلاع قبل عادل الجبیر به بغداد موضع گرفته اند این درحالی است که جریان های عراقی نزدیک به محور سعودی امروز طی اظهار نظرها و بیانیه هایی از این سفر استقبال کردند.

کد خبر 363171

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی