سه‌شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: موضوع دعوت رسمی دولت بریتانیا از دونالد ترامپ به صحن پارلمان بریتانیا راه یافت. حزب کارگر این دعوت را "اشتباهی بزرگ" خواند. همزمان صدها تن در برابر پارلمان بریتانیا مخالفت خود را با دعوت از ترامپ ابراز کردند.

بحث در پارلمان بریتانیا بر سر دعوت از دونالد ترامپ

به گزارش دويچه وله، دیدار رسمی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از بریتانیا صدای مخالفت تمام احزاب سیاسی در بریتانیا را بلند کرده است. شمار زیادی از شهروندان این کشور نیز مخالف سفر ترامپ به لندن و همچنین دیدار او با ملکه الیزابت هستند.

نزدیک به دو میلیون نفر از شهروندان بریتانیایی تا بدین‌جا با امضای توماری خواستار لغو دعوت از ترامپ شده‌اند که همین امر موجب شد تا موضوع این سفر جنجالی رسما به صحن پارلمان راه یابد.

نمایندگان حزب کارگر دعوت ترزا می‌، نخست‌وزیر بریتانیا از ترامپ را "اشتباهی بزرگ" خوانده و از دولت به شدت انتقاد کردند.

به گفته آنان دعوت از ترامپ با توجه به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در حقیقت تلاش "ناامید‌کننده" دولت محافظه‌کار برای انعقاد قراردادهای تجاری با آمریکاست و دولت در این راه چشم خود را به روی موضعگیری‌های ترامپ که با ارزش‌های بریتانیا همخوانی ندارد، بسته است.

پل فلین، نماینده حزب محافظه‌کار گفت که دعوت از ترامپ این تصور را ایجاد می‌کند که انگار "پارلمان بریتانیا، ملت این کشور و حاکمیت خودمختار بریتانیا حامی اقدامات دونالد ترامپ هستند."

حتی جان برکو، سخنگوی محافظه‌کار پارلمان نیز در مخالفت با دعوت از ترامپ سخن گفت و رئیس‌جمهور آمریکا را متهم به زن‌ستیزی و نژادپرستی کرد.

  • عدم شایستگی ترامپ برای دیدار با ملکه

همزمان با برگزاری جلسه پارلمان صدها تن از شهروندان بریتانیا در مقابل ساختمان پارلمان تظاهرات کردند. معترضان با در دست داشتن نوشته‌هایی علیه ترامپ، همچنین مخالفت خود را با "تعامل مضر" ترزا می و رئیس‌جمهور آمریکا ابراز کردند.

بحث در پارلمان بریتانیا بر سر دعوت از دونالد ترامپبحث در پارلمان بریتانیا بر سر دعوت از دونالد ترامپ

ترزا می اواخر ماه ژانویه به عنوان نخستین مهمان بلندپایه خارجی به دیدار ترامپ در کاخ سفید رفت. او در این دیدار از ترامپ برای سفر به لندن و دیدار رسمی با ملکه الیزابت دوم دعوت کرد.

حدود دو میلیون نفر تا بدین‌جا توماری را علیه دعوت از ترامپ به لندن امضا کرده‌اند

دیدار رسمی با ملکه شامل ضیافت شام در کاخ باکینگهام و رژه‌ای می‌شود که در آن ملکه و مهمان سوار بر کالسکه از خیابان عبور می‌کنند.

در توماری که مخالفان امضا کرده‌اند، این نکته ذکر شده که "سخنان زن‌ستیزانه ترامپ و منش مبتذل وی که به خوبی مستند شده‌اند، دلایلی هستند که او را فاقد صلاحیت و شایستگی برای دیدار با ملکه یا شاهزاده چارلز (ولیعهد بریتانیا) می‌کنند."

طبق قوانین بریتانیا دعوت رسمی از سیاستمداران بین‌المللی در حیطه اختیارات دولت است. دولت ترزا می نیز به رغم اعتراضات اعلام کرده که دعوت خود از ترامپ را پس نخواهد گرفت.

به گفته دولت، سفر ترامپ به لندن به محض مشخص شدن برنامه زمانی و انجام آماده‌سازی‌ها صورت خواهد گرفت.

کد خبر 362844

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها