سه‌شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: دانشمندان علوم روباتیک در اروپا روباتی به نام هوگو را طراحی کرده‌اند تا همدم و دستیار سالمندانی شود که به تنهایی در خانه زندگی می‌کنند.

سالمند

براساس گزارش يورونيوز، هدف از ساخت این روبات افزايش فعالیت‌های مغزی سالمند است و همچنين اين روبات به سالمندان كمك مي‌كند تا براي سال‌هاي بيشتري به صورت مستقل زندگي كنند.

محققان دانشگاه كويمبرا معتقدند این روبات فرد سالمند را تشویق می‌کند که سال‌های بیشتری فعال و مستقل بماند و همچنان با جامعه ارتباط داشته باشد. هوگو به شكلي طراحی شده تا بتواند به تنهايي در فضای داخل خانه حرکت کند يا انسان و اشیاء را از هم تشخیص بدهد.

ایزابل نتو ۷۹ ساله يكي از افرادي است كه به صرت آزمايشي از هوگو استفاده مي‌كند. او می گوید حضور هوگو برایش مفید است زيرا مي‌تواند از او درخواست كند تا وسايل گم‌شده‌اش را برايش پيدا كند. هوگو باید بتواند بشنود، ببیند، احساساتش را نشان دهد و حتی صحبت کند.

به گفته سازندگان هوگو، چالش‌های فنی موجود برای ساخت این روبات زیاد بوده، اما نتيجه اين تلاش‌ها به ساخت روباتي منجر شده كه قادر است کارهای زیادی انجام دهد: این روبات می تواند صداهای مختلف را با هم ترکیب کند و کلمات را تشخیص بدهد. پس از آن می تواند در هر لحظه با کاربر حرف بزند و گفتگو کند. قرار است این روبات در نهايت به بخشی از خانه هوشمند تبديل شود. هوگو حسگرهایی دارد که می تواند دما را دائما اندازه‌گيري كند،‌وضعيت وسايل خانه را بررسي كند تا براي مثال در يخچال باز نمانده باشد و يا زير اجاق گاز روشن باقي نمانده باشد.

هوگو  در حال حاضر در چند خانه سالمندان در پرتغال مورد آزمايش قرار گرفته‌است و تمركز اصلي روي نحوه برقراري ارتباط ميان روبات و سالمندان است.

کد خبر 362790

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فناوری‌

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha