همشهری آنلاین: طبق نتایج یک تحقیق جدید، تفاوت‌های ساختاری در مغز مردان ممکن است توضیح دهنده علت شیوع بیشتر بیماری اوتیسم در مردان بیش از زنان باشد.

تفاوت‌های مغزی علت شیوع بیشتر اوتیسم در بین مردان

به گزارش خبرنگار مهر، طبق گزارش محققان اروپایی، اگر آناتومی مغز زنان شبیه به مردان بود احتمال ابتلا زنان به اختلال اوتیسم سه برابر مردان می‌بود.

دکتر متیو لربر، مدیرعامل بیمارستان لنوکس هیل نیویورک که در این تحقیق حضور نداشت، می‌گوید: «زنان مبتلا به اوتیسم دارای نواحی غشایی ضخیم‌تری نسبت به حالت عادی هستند، ویژگی‌ای که معمولا در مغز مردان مشاهده می‌شود. نتایج این مطالعه نمی‌تواند قطعی باشد، اما می‌تواند دلیل این موضوع باشد که چرا اوتیسم در مردان بیش از زنان روی می‌دهد.»

طبق گزارشات، بروز اوتیسم در مردان نسبت به زنان ۲ تا ۵ برابر شایع‌تر است. مطالعات قبلی نشان داده‌اند که بیولوژی مردان آنها را بیشتر از زنان در معرض ابتلا به اوتیسم قرار می‌دهد.

برای بررسی این تئوری، تیمی به سرپرستی کریستین ایکر از دانشگاه گوته آلمان، اسکن مغز ۹۸ فرد راست دست مبتلا به اوتیسم را بررسی کردند. محققان همچنین اسکن مغز ۹۸ فرد سالم را با هدف مقایسه بررسی کردند.

بررسی اسکن‌ها متمرکز بر ضخامت غشاء مغزی، لایه بیرونی خاکستری بافت عصبی در مغز بود. به گفته محققان، این ضخامت معمولا بین مردان و زنان متفاوت است و ممکن است در افراد مبتلا به اوتیسم تغییر کند.

محققان همچنین دریافتند مردان مبتلا به اوتیسم دارای ساختار مغزی مشابه با مردان بدون این اختلال هستند. اما مغز زنان مبتلا به اوتیسم بیشتر شبیه به مردان است تا سایر زنان غیرمبتلا به اوتیسم.

البته محققان عنوان می‌کنند که هنوز نتایج این مطالعات قطعی نیست و نیاز به بررسی‌های بیشتری در این زمینه است.

کد خبر 361896

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار