همشهری آنلاین: کارشناسان و متخصصان هوافضای ژاپن اولین ماهواره ارتباطات نظامی این کشور را به فضا فرستادند.

اولین ماهواره نظامی ژاپن راهی فضا شد

به گزارش ایرنا، هدف ژاپن از پرتاب این ماهواره تقویت نیروهای نظامی و گشت های دریایی این کشور بخصوص در دریای شرقی اعلام شده است.

چین و ژاپن در زمینه مالکیت بر جزایر دیائویو در دریای شرقی اختلافات عدیده ای دارند و از سال ۲۰۱۲ میلادی روابط آنها به همین دلیل تیره شده است و در بدترین شرایط تاریخی پس از جنگ جهانی دوم قرار دارد.

گزارش تلویزیون «ان.اچ.کی» ژاپن حاکی است که این کشور ماهواره را با «راکت اچ ـ ۲ آ» به نام اسپارکل ( تلالو) به فضا پرتاب کرده است.

ماهواره ژاپن موسوم به «کایراماکی ـ ۲» ساعت 16:44 دقیقه (به وقت محلی) از جزیره «تانه گاشیما» در جنوب کشور پرتاب شد.

این ماهواره یکی از سه ماهواره ارتباطات نظامی و دفاعی ژاپن است که جایگزین سه ماهواره غیرنظامی قدیمی می شود که نیروهای نظامی از آنها بهره می گرفتند.

وزارت دفاع ژاپن نیز امروز در بیانیه ای اعلام کرد که این ماهواره به نیروهای دریایی و زمینی فرصت می دهد خیلی سریع از داده های ارسالی استفاده کنند.

این بیانیه می افزاید: داده ها با سرعت بیشتری به زمین ارسال می شود و اگر تهدیدی از ناحیه موشک های کره شمالی و یا مناقشات جزیره ای در مناطق دور وجود داشته باشد، نیروهای نظامی ژاپن به سرعت از آن خبردار خواهند شد.

وزارت دفاع ژاپن همچنین اعلام کرده که سامانه های دریافتی اطلاعات می توانند از این ماهواره ارتباطی حجم بسیار بالایی از داده ها را دریافت کنند.

ژاپن پس از سال گذشته میلادی که کره شمالی ۲۰ موشک بالستیک پرتاب کرد و همچنین به دنبال افزایش منازعاتش با چین در دریای شرقی و دریای جنوبی؛ تصمیم گرفت در زمینه اطلاعات فضایی نظامی خود را تقویت کند.

ژاپن سال گذشته موفق به پرتاب «کایرامکی ـ ۱» میلادی نشد و احتمالا آن را در سال ۲۰۱۸ میلادی پرتاب خواهد کرد و پرتاب ماهواره شماره سه از همین مدل نیز برای سال ۲۰۲۰ میلادی برنامه ریزی شده است.

ژاپن البته 26 دی ماه سالجاری هم کوچکترین راکت جهان را لحظاتی پس از پرتاب آن به دلیل اشکال در بخش اطلاع رسانی به زمین بازگرداند و موفق به انجام این آزمایش نشد.

کد خبر 359831

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار